Czytasz: Sterylizacja... czy warto?
Wokół sterylizacji zwierząt krąży wiele mitów, a jak jest naprawdę?

Nie od dziś wiadomo, że zwierzę może być świetnym przyjacielem człowieka. I my - ich opiekunowie - staramy się w zamian za tę przyjaźń zaopiekować się naszymi pupilami jak najlepiej.

pies

I w tym momencie warto wspomnieć o sterylizacji i kastracji. Aby rzetelnie opisać te zabiegi poprosiliśmy o konsultację lek. wet. Katarzynę Wasiak.

Czym jest sterylizacja?

To zabieg chirurgiczny przeprowadzony u suk i kotek, który polega na wycięciu jajników i macicy. Z kolei kastrację przeprowadza się u psów i kocurów. Podczas zabiegu lekarz weterynarii usuwa zwierzęciu jądra.

Oba zabiegi chirurgiczne skutkują całkowitą bezpłodnością zwierząt.

Oczywiście nie tylko to jest ich zaletą. Dzięki sterylizacji i kastracji chronimy swoich pupilów przed schorzeniami układów rozrodczych. Mamy pewność, że samice nie zachorują na nowotwory i torbiele jajników czy ropomacicze (zapalenie macicy), a u samców nie wystąpią nowotwory i choroby jąder.

Warto także wiedzieć, że sterylizacja wykonana przed pierwszą cieczką znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu gruczołu mlekowego.

Jak każdy zabieg chirurgiczny także sterylizacja wiążę się z możliwością wystąpienia komplikacji.

U zwierzaka może wystąpić reakcja wstrząsowa na znieczulenie, przepuklina pooperacyjna czy odczyn alergiczny na szwy. Ważne jest, aby powstrzymać pupila przed zlizywaniem ran. Aby temu zapobiec często u suk zakładane jest specjalne ubranko ochronne, które zwierzę nosi przez tydzień.

Kiedy sterylizować?

Najczęściej sterylizacja jest wykonywana między 5 a 6 miesiącem życia. W Stanach Zjednoczonych zabieg jest wykonywany nawet przed osiągnięciem 3 miesiąca życia. Wtedy jest on nazywany sterylizacją pediatryczną.

Często także ubezpładnia się zwierzęta starsze, np. te, które chorują na cukrzycę. Jednak wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wykonywania zabiegu.

Jak przygotować zwierzę do sterylizacji?

W zależności od wagi naszego pupila należy nie podawać mu jedzenia od 12 do 24 godzin oraz picia na 3 godziny przed wykonaniem zabiegu. Oczywiście, aby zwierzę mogło zostać wysterylizowane, musi mieć wykonane podstawowe szczepienia oraz być odrobaczone.

Czas trwania zabiegu

Czas wykonania sterylizacji jest uzależniony m.in. od grubości tkanki tłuszczowej zwierzęcia czy rodzaju zastosowanych szwów. Trwa średnio około godziny.

Co po zabiegu?

Po wykonaniu zabiegu i wybudzeniu zwierzęcia z narkozy możemy zabrać je do domu. Należy pamiętać o otoczeniu go odpowiednią opieką. Jeżeli zwierzak porusza się o własnych siłach, możemy mu podać wodę. Po 2 godzinach od jej podania - gdy zwierzę nie zwymiotowało - można je nakarmić.

Nie należy martwić się szwami i ich usuwaniem. Obecnie najczęściej stosowanym rodzajem są szwy kryte kosmetyczne, które ulegają rozpuszczeniu i wchłonięciu.

Warto pamiętać o tym, że po sterylizacji spada przemiana materii. Wtedy należy zadbać o odpowiednią dietę naszego milusińskiego. Trzeba unikać dokarmiania, gdyż może to skutkować otyłością. Ta z kolei może prowadzić do cukrzycy. Dobrym sposobem jest także zmiana karmy. W ofertach sklepów zoologicznych oraz gabinetów weterynaryjnych znajduje się specjalna karma dla wysterylizowanych zwierząt. Ma ona obniżoną kaloryczność. Dzięki temu zwierzę ma poczucie, że objętościowo je wciąż tyle samo.

kot

Obalamy mity

„Samice powinny chociaż raz w życiu urodzić potomstwo” – to nieprawda. Nie ma żadnych naukowych badań potwierdzających tę hipotezę.

„Zwierzę po kastracji będzie otyłe” – zwiększa się skłonność do otyłości, ale jeżeli właściwie zadbamy o naszego pupila i nie będziemy go dokarmiać, nic takiego mu nie grozi.

„Sterylizacja prawie 9-krotnie zwiększa ryzyko cukrzycy” – to także mit. Owszem, po zabiegu chirurgicznym zwiększa się skłonność zwierząt do otyłości, której skutkiem może być cukrzyca, ale sama sterylizacja nie prowadzi bezpośrednio do wystąpienia tego schorzenia.

„Zwierzęta stają się znacznie spokojniejsze po przeprowadzeniu zabiegu” – to dotyczy tylko agresywnych samców. Po kastracji spada poziom testosteronu, dzięki czemu zwierzę stanie się mniej agresywne.

 

Czytaj więcej