Silesion.PL

serwis informacyjny

Startuje nowy sezon PGNiG Superligi

5 września wystartuje PGNiG Superliga sezonu 2020/2021. Szczypiorniści najwyższej klasy rozgrywkowej, rozpoczną rywalizację w zmienionym systemie – każdy z każdym, mecz i rewanż. Mistrzem Polski zostanie drużyna, która na koniec sezonu zgromadzi największą liczbę punktów. Zmagania piłkarzy ręcznych będzie można oglądać przez cały sezon na antenie TVP Sport. Od września w tej stacji wystartuje także magazyn piłki ręcznej “7. Metr”.

Nowy sezon, nowe zasady

W rozgrywkach wystartuje 14 zespołów, według nowych zasad szczypiorniści zagrają bez fazy play-off w systemie każdy z każdym, mecz i rewanż. Ostatni zespół spadnie do I ligi, a drużyna, która zajmie drugie miejsce od końca, rozegra baraż o utrzymanie w PGNiG Superlidze z drugim zespołem I ligi. Bez zmian pozostaje system punktacji – za każdy wygrany mecz w regulaminowym czasie drużyna zdobędzie 3 pkt, za zwycięstwo po rzutach karnych 2 pkt, za porażkę po rzutach karnych 1 pkt, za porażkę w regulaminowym czasie gry 0 pkt.

Zmiany będą dotyczyły również organizacji meczów i obecności kibiców na trybunach. Spotkania PGNiG Superligi odbędą się w nowym standardzie epidemiologicznym, który został przygotowany przez zespół doradczy ds. koronawirusa. Protokół przewiduje między innymi ograniczenie dopuszczalnej liczby fanów na trybunach do maksymalnie 50% miejsc siedzących w hali, a każdemu kibicowi przed wejściem na obiekt zostanie zmierzona temperatura ciała. Obowiązkowa będzie również dezynfekcja rąk oraz maseczka do zakrycia nosa i twarzy. Dopuszczalna liczba kibiców na trybunach będzie na bieżąco korygowana zgodnie z wytycznymi organów władzy państwowej oraz zaleceniami zespołu doradczego ds. koronawirusa. Zrezygnowano także z ceremonii rozpoczęcia meczu i obecności dodatkowych osób w bliskiej okolicy boiska.

To nie koniec nowości, w nowym sezonie, za sprawą zmian wprowadzonych przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce, podczas meczów PGNiG Superligi na boisku będzie musiało znajdować się równocześnie minimum dwóch Polaków w każdym z zespołów. Zostanie również zmieniony system oceny pracy sędziów. Wezmą w nim udział m.in. kluby rywalizujące w rozgrywkach.

Liczba drużyn: 14

 • Łomża VIVE Kielce
 • Orlen Wisła Płock
 • Gwardia Opole
 • MMTS Kwidzyn
 • Górnik Zabrze
 • Azoty-Puławy
 • Piotrkowianin Piotrków Trybunalski
 • KS SPR Chrobry Głogów
 • Energa MKS Kalisz
 • Sandra Spa Pogoń Szczecin
 • Torus Wybrzeże Gdańsk
 • MKS Zagłębie Lubin
 • SPR Stal Mielec
 • Grupa Azoty SPR Tarnów

Wzmocnione drużyny

Topowym transferem PGNiG Superligi jest Michał Jurecki, który od lipca gra jako zawodnik Azotów Puławy. Trzykrotny medalista mistrzostw świata i jeden z najbardziej popularnych polskich szczypiornistów po roku występów w Niemczech wrócił do PGNiG Superligi.

Po 14 latach z Łomży Vive Kielce przeniósł do Torusa Wybrzeża Gdańsk przeniósł się Mateusz Jachlewski. Jest najbardziej utytułowanym zawodnikiem w historii klubu z Kielc – zdobył z zespołem 10 tytułów mistrza kraju i 11 razy triumfował w rozgrywkach Pucharu Polski. Ponadto w 2016 roku zwyciężył z VIVE w Lidze Mistrzów.

Kalisz wzmocnił były gracz klubów Ligi Mistrzów – Mateusz Kus, którego ściągnął trener Strzębała. Ostatnio występował w Motor Zaporoże, uczestnika Ligi Mistrzów, grał w reprezentacji, wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich 2016. W roli szefa obrony zastąpił kończącego karierę wicemistrza świata z 2007 roku Zbigniewa Kwiatkowskiego.

Jednym z ciekawszych transferów w PGNiG Superlidze jest Faruk Yusuf – 16-letni Nigeryjczyk, który zagra w nadchodzącym sezonie w barwach Łomży Vive Kielce. Yusuf jest najbardziej wyróżniającą się postacią reprezentacji Nigerii. Prawy rozgrywający związał się z Mistrzami Polski pięcioletnim kontraktem z możliwością przedłużenia umowy na dwa lata. Nigeryjczyka chciały pozyskać czołowe kluby z Francji, Portugalii i Macedonii.

Barwy klubowe zmienił także MVP zeszłego sezonu PGNiG Superligi. Pochodzący z Dąbrowy Białostockiej 23-letni Szymon Sićko wraca do Łomży Vive Kielce. Z kieleckim klubem związany jest od 2017 roku, ale wcześniej był wypożyczony do TV Huttenberg, a ostatnie dwa sezony spędził w Górniku Zabrze.

Torus Wybrzeże Gdańsk wzmocni brazylijski rozgrywający 22-letni Leonardo Marcelo Comerlatto. Brazylijczyk będzie drugim po Franco Danielu Gavidii piłkarzem z Ameryki Południowej, dotychczas grał w lidze brazylijskiej, ma za sobą sezon spędzony w Portugalii.

Mecz otwarcia i terminarz rozgrywek
Tradycyjnie nowy sezon rozpocznie Mecz Otwarcia. 64. sezon najwyższej klasy rozgrywkowej rozpoczną derby Azotów. Zmierzą się w nim w Tarnowie szczypiorniści Grupy Azoty SPR Tarnów z Azotami-Puławy. Transmisję z tego spotkania przeprowadzi stacja TVP Sport. Mecz będzie można oglądać również na www.tvpsport.pl i w aplikacji mobilnej TVP Sport.

Terminarz PGNiG Superligi 2020

Terminarz wrześniowy podpowiada, że szybko poczujemy czym są emocje w tym sporcie

 
Seria 1:
5.09.
Grupa Azoty SPR Tarnów – Azoty Puławy – 14:15 (transmisja TVP Sport)
Sandra SPA Pogoń Szczecin – Orlen Wisła Płock – 17:30
Gwardia Opole – Piotrkowianin Piotrków Trybunalski – 18:30
6.09.
Łomża Vive Kielce – Torus Wybrzeże Gdańsk – 14:15 (transmisja TVP Sport)
MKS Zagłębie Lubin – Energa MKS Kalisz – 15:00
Górnik Zabrze – SPR Stal Mielec – 17:00
MMTS Kwidzyn – Chrobry Głogów – 17:30

Seria 2:
11.09.
Chrobry Głogów – Gwardia Opole – 18:00 (transmisja TVP Sport)
Łomża Vive Kielce – Sandra SPA Pogoń Szczecin – 19:00
12.09.
Torus Wybrzeże Gdańsk – Energa MKS Kalisz – 15:00
Azoty Puławy – MMTS Kwidzyn – 20:00 (transmisja TVP Sport)
Orlen Wisła Płock – Górnik Zabrze – 20:15
13.09.
SPR Stal Mielec – Grupa Azoty SPR Tarnów – 15:00
Piotrkowianin Piotrków Trybunalski – MKS Zagłębie Lubin – 17:30

Seria 3:
18.09.
MKS Zagłębie Lubin – Chrobry Głogów – 16:30
Energa MKS Kalisz – Piotrkowianin Piotrków Trybunalski – 20:00
19.09.
Górnik Zabrze – Łomża Vive Kielce – 13:15 (transmisja TVP Sport)
MMTS Kwidzyn – SPR Stal Mielec – 17:30
Sandra SPA Pogoń Szczecin – Torus Wybrzeże Gdańsk – 20:00
20.09.
Gwardia Opole – Azoty Puławy – 12:45 (transmisja TVP Sport)
Grupa Azoty SPR Tarnów – Orlen Wisła Płock – 17:30

Transmisja szczypiorniaka i magazyn “7. Metr” w TVP Sport

Drugi sezon z rzędu, minimum dwa mecze w każdej serii PGNiG Superligi będą pokazywane na antenie TVP Sport. Spotkania będą transmitowane w standardzie HD z wykorzystaniem min. pięciu kamer, będzie towarzyszyła im również nowoczesna oprawa graficzna i bogate statystyki. Mecze PGNiG Superligi śledzić będzie można również na TVPSPORT.PL oraz w aplikacji TVP Sport. Nowością będzie powracający po 12 latach magazyn „7. Metr”, który będzie emitowany w każdy czwartek na antenie TVP Sport. Pierwsze wydanie już 3 września o godzinie 16:30. W magazynie będzie można zobaczyć między innymi skróty meczów, najlepsze akcje i najbardziej obiecujących zawodników, a także włączyć się w dyskusję o stanie polskiej piłki ręcznej ze stałymi ekspertami: Iwoną Niedźwiedź, Robertem Lisem i Michałem Matysikiem. Do udziału w każdym odcinku zostaną zaproszeni także goście specjalni.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024