Czytasz: Startuje Bytomskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości

Startuje Bytomskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości

Jest nowe miejsce dla bytomskich przedsiębiorców.

Przy Rynku 19 otwarto Bytomskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, gdzie właściciele firm uzyskają pomoc z zakresu dotacji unijnych. Centrum prowadzone jest przez pracowników Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji (BARI). To nowe miejsce dla bytomskich przedsiębiorców, ale także dla osób, które dopiero myślą o założeniu własnego biznesu. 

- Bytomianie są unijnymi dotacjami zainteresowani - mówi Dariusz Stankiewicz, wiceprezes BARI. - Realizujemy wiele projektów, których uczestnicy już założyli działalność gospodarczą albo są na etapie zakładania. Przy Rynku 19 stworzyliśmy im przestrzeń, gdzie mogą porozmawiać z doradcą, wypełnić dokumenty.

Kilka tygodni temu agencja zdobyła16 mln zł dofinansowania na projekt kierowany do osób, które prowadzą firmę i chciałyby podnieść kompetencje swoich pracowników („Usługi rozwojowe dla bytomskich przedsiębiorców. Bytomski Podmiotowy system finansowania”). 440 małych i średnich przedsiębiorstw będzie mogło starać się o wsparcie doradczo-szkoleniowe o wartości: do 5 tys. zł na pracownika, albo do 100 tys. zł na firmę. Szkolenia będzie można wybrać z ogólnopolskiej bazy usług rozwojowych (BUR). Ważne - przedsiębiorca musi zadeklarować kilkunastoprocentowy wkład własny.

- Bytomska Agencja Rozwoju Inwestycji realizuje wiele projektów finansowanych z Unii Europejskiej. Trwa m.in. nabór uczestników projektu "Moja firma - mój sukces". Tu również, po przejściu szkoleń i stworzeniu biznesplanu, można otrzymać 25,5 tys. dotacji oraz 1300 zł na wsparcie pomostowe. Myślimy też o osobach pracujących - zapewnia Dariusz Stankiewicz. Przygotowaliśmy dla nich szkolenia, które cieszą się największym zainteresowaniem, czyli kursy językowe. Można też podszkolić się z obsługi programów komputerowych.

Działalność Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji przełożyła się na konkretne efekty. Na rynku działa już 30 firm, beneficjentów projektu "Moja firma, mój sukces", 19 osób przeszkolonych w ramach projektu "Droga do aktywności zawodowej" znalazło zatrudnienie w bytomskich przedsiębiorstwach. Kolejnych 120 osób przejdzie szkolenia, po których będzie mogło założyć własną działalność gospodarczą.

Na podnoszenie kwalifikacji bytomian i walkę z bezrobociem BARI przeznaczy ponad 38 mln zł.