Czytasz: „Stańczyk” to znakomity musical historyczny [ZDJĘCIA]

„Stańczyk” to znakomity musical historyczny [ZDJĘCIA]

Najnowszą premierę w chorzowskim Teatrze Rozrywki przygotowała Ewelina Marciniak. Mamy dla Was bilety!

Stańczyk to muzyczna wycieczka do XVI wieku. Dlaczego akurat tam? Żeby spróbować przyjrzeć się temu, co lubimy do dziś opisywać jako najwspanialszy okres w dziejach Polski. Zmierzyć się z mitem „złotego wieku”. Podrapać w historyczne opakowanie i zobaczyć, co wyjdzie spod spodu. 


Stańczyk to, tym samym, opowiadana z perspektywy krakowskiego zamczyska historia naszych dawnych władców: Zygmunta Starego, Bony Sforzy i Zygmunta II Augusta. Historia ich zmagań, marzeń, planów i słabości. A także historia towarzyszącej im dziwnej postaci błazna.

- Stańczyk był prawą ręką Zygmunta Starego, którego postrzegamy dziś jako mądrego króla, panującego 42 lata. A jednak upadek dynastii Jagiellonów wiąże się z rozpoczęciem wolnych elekcji, które otworzyły kartę schyłku i upadku naszego kraju. Król jednocześnie faworyzował szlachtę i był nietolerancyjny. Antysemityzm był obecny w naszym kraju już w XVI wieku. O tym też opowiadamy w sztuce. Temat jest dojmujący, ale bardzo dla mnie aktualny, my go podajemy w otoczce historycznej – mówi Ewelina Marciniak, reżyserka.

Stańczyka pamiętamy z obrazu Matejki – smutny, zamyślony mędrzec, symbol patriotów, patron zatroskanych o ojczyznę. Przypisujemy mu wiele znaczeń, choć wiemy o nim w gruncie rzeczy bardzo mało. Wymyśliliśmy go sobie, nie wiedząc do końca, kim był i jaką pełnił rolę.

- Tym, co mnie interesuje w tym projekcie jest zderzenie bogatego i złotego renesansu w kostiumie z czymś prostym, industrialnym, szalenie współczesnym, chwytających nas za gardło. Ukazującym, że przeszłość jest jednak bardzo współczesna – mówi Marciniak.

I dodaje: - Podobnie będzie z muzyką. Mamy tu piosenki przygotowane przez Maję Kleszcz z aranżami elektronicznymi Wojtka Urbańskiego. To połączenie dynamizuje sytuację i pozwala wejść w XVI wiek, sprawia, że stanie się on bliższy.

„Stańczyk. Musical” miał swoją premierę 13 czerwca na deskach chorzowskiego Teatru Rozrywki. W tym miesiącu będzie grany jeszcze 18 i 19 czerwca.

Zobacz zdjęcia z premiery:

Uwaga! Mamy dla Was podwójne zaproszenie na to przedstawienie, zarówno na 18 jak i na 19 czerwca. Wystarczy napisać na k.glowacka@silesion.pl, dlaczego chcielibyście zobaczyć tę sztukę. Wybierzemy najciekawsze odpowiedzi. Czekamy na nie do niedzieli, do godz. 18. Nie zapomnijcie się podpisać i podkreślić, na który dzień wolelibyście dostać zaproszenie.

Czytaj więcej