Czytasz: Stan wód ponownie podwyższony
IMGW ostrzega przed wzrostem poziomu wód i gwałtownymi opadami.

Od czwartkowego poranka aż do godziny 6:00 w piątek obowiązuje ostrzeżenie dotyczące możliwości wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Zagrożenie może wystąpić w obszarze zlewni rzek Mała Wisła, Brynica, Przemsza i Soła. Rano oraz ponownie w godzinach popołudniowych prognozowane są wzrosty poziomu wody (miejscami nawet gwałtowne) do strefy stanów wysokich lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych.

Prognoza pogody na 4 i 5 maja 

Jak informuje IMGW, Europa północna znajduje się w zasięgu rozległego wyżu z centrum nad Morzem Norweskim. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtują niże z ośrodkami nad Atlantykiem, Austrią i Turcją. Polska jest pomiędzy wyżem znad Morza Norweskiego a niżem znad Austrii. Związany z niżem front atmosferyczny oddziela napływające nad południową część kraju ciepłe powietrze polarno-morskie, od napływającego ze wschodu nad regiony północne powietrza polarno-kontynentalnego. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1007 hPa i nieznacznie spadnie.

Pogoda na czwartek 4 maja

W czwartek w kraju zachmurzenie duże, opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Na południu miejscami burze. Prognozowana wysokość opadu do 20 mm. Temperatura maksymalna od 9 do 11 st. na północnym zachodzie, od 11 do 14 st. w centrum, na południowym wschodzie cieplej, od 16 do 20 st. Wiatr na południu słaby, zmienny z przewagą kierunków wschodnich, w rejonach burz silniejszy, w porywach do 70 km/h. Na pozostałym obszarze wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 55 km/h, na wybrzeżu do 70 km/h, północno-wschodni i wschodni. 

W nocy zachmurzenie duże. Okresami deszcz. Początkowo lokalnie burze. Na południu Polski opady stopniowo zanikające, a po opadach pojawią się mgły zmniejszające widzialność do 200 m. Prognozowana wysokość opadu do 15 mm. Temperatura minimalna od 6 do 11 st. Wiatr na południu Polski słaby zmienny, na pozostałym obszarze kraju słaby i umiarkowany, na północy okresami dość silny i porywisty, na wybrzeżu początkowo w porywach do 60 km/h, północno-wschodni.

Pogoda na piątek 5 maja

W piątek zachmurzenie duże z postępującymi od południa kraju większymi przejaśnieniami. Lokalnie rozpogodzenia. Okresami opady deszczu, na południu i południowym wschodzie miejscami burze. W burzach punktowo spadnie do 25 mm deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie: 9 do 11 st. nad morzem, około 17 st. w centrum, do 20 st. na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz i nad morzem porywisty do 55 km/h, północno-wschodni i północny. 

 

Czytaj więcej