Czytasz: Śląski na ostatniej prostej!

Śląski na ostatniej prostej!

Siedziska będą w sześciu odcieniach niebieskiego. Zobacz zdjęcia z postępu prac na stadionie.

Remont Stadionu Śląskiego na finiszu

Rozpoczął się montaż krzesełek, a już wkrótce zacznie się układanie bieżni i murawy na stadionie. Zakończenie przebudowy Stadionu Śląskiego planowane jest na połowę roku, wtedy też obiekt zostanie przekazany do odbiorów – przekazał we wtorek urząd marszałkowski. 

- Wchodzimy w ostatni etap modernizacji obiektu. Obecnie na całym obiekcie pracuje łącznie prawie 300 osób - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes zarządzającej obiektem spółki Stadion Śląski Krzysztof Klimosz.

Montaż krzesełek na Stadionie Śląskim do końca czerwca

Pierwszy transport z krzesłami pojawił się na stadionie w ubiegły piątek i od razu ruszyły prace montażowe. Potrwają one do końca czerwca, a w ich efekcie na obiekcie pojawi się ponad 54 tys. siedzisk w mozaice sześciu niebieskich odcieni. Krzesła wykonane są z barwionego polipropylenu, bez elementów metalowych, co gwarantować ma ich trwałość i niezawodność w zmiennych warunkach atmosferycznych.

 

Obok krzesełek montowane są tzw. wygrodzenia międzysektorowe oraz sufity podwieszane na promenadzie. Równocześnie na bieżnię wszedł już wykonawca infrastruktury lekkoatletycznej, który zajmuje się przygotowaniem podbudów i odwodnień pod nawierzchnię.

Ponadto na promenadzie wokół stadionu rozpoczęto roboty związane z przygotowaniem ścieżek, dróg dojścia, czyli wszystkich ciągów komunikacyjnych. W najbliższym czasie rozpocznie się też wykonywanie nawierzchni betonowej w rejonach bram i montaż kołowrotów.

Na koniec kwietnia planuje się zakończenie montażu oświetlenia i nagłośnienia na Stadionie Śląskim. Odbiór infrastruktury lekkoatletycznej przewidywany jest w czerwcu.

Kiedy koniec przebudowy Stadionu Śląskiego?

Zapowiedzi zakończenia prac na stadionie w połowie roku są zgodne z przekazywanymi przez samorząd woj. śląskiego w ostatnich miesiącach, gdy informowano też, że realny termin oficjalnego otwarcia zmodernizowanego obiektu, czyli organizacji tam pierwszych imprez, to wrzesień br.

- Codziennie widać postęp prac. Jestem przekonany, że mieszkańcy regionu będą dumni z tego obiektu, z jego nowoczesnego wyglądu oraz funkcjonalności. Będą tu mogły odbywać się nie tylko mecze piłkarskie, ale również zawody w innych dyscyplinach, przede wszystkim w lekkoatletyce. To będzie drugi pod względem pojemności stadion sportowy i największa w Polsce arena koncertowa – zapewnia prezes Krzysztof Klimosz.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.

Ostatecznie montaż zadaszenia Stadionu Śląskiego zakończył się powodzeniem w grudniu ub. roku. Koszt całego tego przedsięwzięcia związanego z modernizacją stadionu powinien zamknąć się w ok. 650 mln zł.

Czytaj więcej