Czytasz: Dziś powietrze fatalne. Są miejsca, gdzie nie da się oddychać!

Dziś powietrze fatalne. Są miejsca, gdzie nie da się oddychać!

Sprawdź smog w regionie [7 LUTEGO]

 

Najlepszym powietrzem będą się dzisiaj mogli cieszyć mieszkańcy Cieszyna, Ustronia i Sosnowca. Normy zostaną przekroczone w takich miastach jak Tychy, Gliwice, Katowice, Rybnik, Dąbrowa Górnicza, Zabrze czy Częstochowa.

Najgorzej sytuacja wygląda w Żywcu i Bielsku-Białej. Norma średniego dobowego stężenia pyłu PM10 oraz PM2,5 została przekoroczona 3 i 4 krotnie. W tych miastach jakość powietrza określana jest jako zła, co oznacza, że na ich terenie lepiej dzisiaj unikać spacerów i dłuższego przebywania na zewnątrz.

 

 W związku z przekroczonymi normami jakości powietrza KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry, MZK Tychy oraz Koleje Śląskie ogłosiły darmowe przejazdy na terenie województwa Śląskiego dla pasażerów posiadających dowód rejestracyjny samochodu osobowego. W ramach akcji kierowca będzie mógł także zabrać ze sobą jedną osobę towarzyszącą.

Czytaj: w środę darmowa komunikacja. Weź ze sobą dowód rejestracyjny

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje: skażenie środowiska naturalnego jest przyczyną 15–20 proc. wszystkich przedwczesnych zgonów. A według Raportu Europejskiej Agencji Środowiska, w 2013 roku w 41 europejskich krajach tylko zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym przyczyniło się do przedwczesnej śmierci ponad 460 tysięcy osób. 

Czytaj więcej