Czytasz: Sprawdź smog w regionie!
Od dziś codziennie będziemy dla Was raportować aktualny stan powietrza w naszym regionie.

Mamy dobrą wiadomość! Dziś smog nas opuścił! Warto było wybrać się na przedświąteczny spacer?

W Katowicach, Gliwicach, Tychach, Cieszynie, Rybniku, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej nadal jakość powietrza jest dobra, a w Zabrzu, Bielsku-Białej, Ustroniu i Częstochowie bardzo dobra.

Stan powietrza 22 grudnia wieczorem:

Można przebywać na powietrzu przez dowolnie długi czas. 

Co to znaczy, że jakość powietrza jest dobra?

Stężenie szkodliwych pyłów PM 10 nie przekracza 50 µg/m3. To toksyczna substancja, która dociera do górnych dróg oddechowych i do płuc. Norma w przypadku pyłu PM 2,5, który przenika do krwi to 25 µg/m3.

Największą emisję pyłów powoduje spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych oraz w dużych miastach komunikacja. Spalanie odpadów w tych kotłach, które choć jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest praktykowane przez niektórych mieszkańców. Emisja pyłów powodowana jest również przez przemysł, szczególnie energetyczny, chemiczny, wydobywczy i metalurgiczny, ale ze względu na wysokość emitorów oraz obowiązujące przepisy prawne regulujące dopuszczalne wartości emisji, źródła te mają zwykle dużo mniejszy wpływ na jakość powietrza.

Szkodliwe pyły mogą powodować różne reakcje ze strony ustroju np. kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, a dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc.

Informacje o stanie powietrza pochodzą z aplikacji Jakość powietrza w Polsce.

Czytaj więcej