Czytasz: Sprawdź smog w regionie [11.01]

Sprawdź smog w regionie [11.01]

Tylko w Cieszynie odetchniesz pełną piersią. Jak jest w innych miastach?

Jak informuje WIOŚ w Katowicach, o poranku tylko w Cieszynie można odetchnąć pełną piersią. Tam jakość powietrza jest bardzo dobra. Dużo gorzej jest w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Tychach i Żywcu. Stacje pomiarowe wskazują na przekroczenia stężenia pyłu zawieszonego. Zanieczyszczenia powietrza stanowią zagrożenie dla osób starszych i dzieci, osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych. Pozostali powinni ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz zwłaszcza gdy doświadczą takich symptomów jak kaszel lub podrażnione gardło. 

Dostatecznie jest w Bielsku-Białej, Wodzisławiu Śląskim, Gliwicach, Zabrzu i w Częstochowie.

Piasek z Sahary w Bielsku-Białej

Mieszkańcy Bielska-Białej oraz innych miast regionu mogą odetchnąć z ulgą. Powietrze wolne jest już od białego pyłu, który mogli znaleźć na samochodach. 

Jak informuje Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, pobrane próbki substancji z karoserii zostały zbadane pod mikroskopem i w powiększeniu było widać, że jest to krystaliczna substancja przypominająca drobinki piasku.

Wiąże to z prognozą opublikowaną przez Uniwersytet w Atenach, który monitoruje przemieszczanie się pyłu znad Sahary nad zachodnią i centralną Europą. 

Sprawdź smog w regionie:

Czytaj więcej