Czytasz: Szubienice z Katowic pod lupą prokuratury

Szubienice z Katowic pod lupą prokuratury

Sprawa demonstracji narodowców w prokuraturze okręgowej. "Trwa analiza materiału dowodowego".

Sprawa sobotniej demonstracji narodowców w Katowicach trafiła do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, która analizuje przesłane przez policję materiały z tej pikiety. Manifestanci powiesili zdjęcia eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej na atrapach szubienic.

Sprawa trafiła pierwotnie do jednej z katowickich prokuratur rejonowych, stamtąd przesłano ją do Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

- Trwa analiza materiału dowodowego, przesłanego przez policję. Po tej analizie zapadnie decyzja w sprawie ewentualnego wszczęcia śledztwa - powiedziała Monika Łata z katowickiej prokuratury okręgowej.

Prokurator dodała, że decyzja powinna zostać podjęta jeszcze w poniedziałek po południu.

Manifestacja narodowców w Katowicach:

Manifestacja narodowców w Katowicach

W sobotę na placu Sejmu Śląskiego w Katowicach, przy pomniku Wojciecha Korfantego, zgromadziło się – według policji - ok. 70 przedstawicieli środowisk narodowych. Zgromadzenie zgłoszono pod nazwą "Stop współczesnej Targowicy". Organizatorzy powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia europosłów, którzy zagłosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce.

Jak podawała policja, w trakcie demonstracji nie doszło do "gwałtownego naruszenia porządku, które wymagałoby natychmiastowej interwencji policjantów obecnych na miejscu". Mundurowi analizują jednak przebieg manifestacji "w związku z propagowanymi przez uczestników treściami oraz formą ich prezentacji".

Zdjęcia posłów na szubienicach. Ziobro zapowiada śledztwo

 

"Powiesili" europosłów PO

Parlament Europejski przyjął w połowie listopada rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. PE wyraził m.in. zaniepokojenie proponowanymi zmianami w przepisach dotyczących polskiego sądownictwa, które "mogą strukturalnie zagrozić niezawisłości sądów i osłabić praworządność w Polsce". W dokumencie znalazł się też apel PE do polskiego rządu, by potępił "ksenofobiczny i faszystowski" Marsz Niepodległości.

Przeciwko rezolucji głosowali europosłowie PiS, SLD wstrzymało się od głosu, eurodeputowani PSL nie wzięli udziału w głosowaniu. Większość PO wstrzymała się od głosu, ale sześciu europosłów poparło ten dokument. Byli to: Michał Boni, Danuta Huebner, Danuta Jazłowiecka, Barbara Kudrycka, Julia Pitera i Róża Thun. To ich zdjęcia narodowcy zawiesili na szubienicach.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

CZYTAJ TAKŻE: TAK WYGLĄDAŁA MANIFESTACJA NARODOWCÓW

Czytaj więcej