Czytasz: Adamus rzuca wyzwanie Kotali
ŚPR zawalczy o Chorzów. Rafał Adamus kandydatem na prezydenta.

W piątek wieczorem Śląska Partia Regionalna przedstawiła kandydata na prezydenta miasta. Rafał Adamus zarzuca Andrzejowi Kotali i jego administracji brak wizji rozwoju miasta. 

- Jak byłem dzieckiem czy jechałem na wczasy, to Chorzów budził podziw w całej Polsce. Wesołe miasteczko, Stadion Śląski, Ruch Chorzów. Troszkę się zmieniło. Jeszcze 20 lat temu ul. Wolności błyszczała, była dumą chorzowian. Wiele młodych osób z całego regionu tutaj chciało się bawić. To było modne miejsce. Chcemy przywrócić dumę z Chorzowa - mówi Rafał Adamus.

Zarówno sam kandydat, jak i Henryk Mercik, zapewniają, że tę "brakującą wizję ma właśnie Śląska Partia Regionalna". Adamus przyznaje, że ich pomysł jest ambitny, ale i rozsądny, co ma być gwarancją jego realizacji. Jego głównym elementem ma być przejęcie zabytkowych i niszczejących obiektów oraz usprawnienie transportu.

Rafał Adamus chce przesunięcia dworca kolejowego w stronę centrum przesiadkowego. Obok ma stanąć ogromny parking. Chce, żeby w to Chorzowie mieszkańcy aglomeracji przesiadali się na pociąg do Pyrzowic. Kandydat ŚPR chce rewitalizacji starej rzeźni i hal targowych. Wzorem ma być Gdańsk i Łódź.

- Kiedy budowano Silesię w Katowicach, mówiono o rewitalizacji. Ale prawdziwą rewitalizację widać w Łodzi, gdzieManufaktura nie jest kolejnym centrum handlowym. Starym budynkom nadano nową funkcjonalność. Tak też może być w Chorzowie - mówi Rafał Adamus.

ŚPR liczy na co najmniej cztery mandaty do rady miasta i aż dwa do sejmiku województwa śląskiego. O głosy na Śląską Partię Regionalną oprócz Adamusa powalczyć mają Izabela Nowak, Krzysztof Szulc, Mariusz Wons czy Krzysztof Świtała. W Sejmiku ŚPR oprócz marszałka Henryka Mercika miałby znaleźć się także Joachim Otte

- Jesteśmy stabilizatorem koalicji. Ta nasza obecność jest bardzo potrzebna. Jesteśmy jedyni odporni na to, co się dzieje w Warszawie. Jedni i drudzy oskarżają sie o bycie złodzieawmi. Nie widać, co te dwie sprzeczające się partie chcą dać regionowi. Odpowiedzią jest nasz program - mówi Henryk Mercik. - W Chorzowie widać pustostany, lokale handlowe do wynajęcia. T najważniejsze budynki będące symbolami Chorzowa. Potrzebujemy pieniędzy i chęci do rewitalizacji serc naszych miast - dodaje.

Czytaj więcej