Czytasz: Urodzinowa impreza

Urodzinowa impreza

Wielkie święto rozpocznie się w najbliższą sobotę. Przez cały dzień trwać będą pokazy, wystawy i wydarzenia mające przypomnieć to, co ważnego działo się w Spodku od lat siedemdziesiątych.

Aktywnie i sentymentalnie. Dla małych i dużych. 

O 10.00 zaczna się pokazy karate oraz zawody zapaśnicze, zorganizowane w nawiązaniu do sportowych tradycji tego obiektu. Będą warsztaty, wspólne ćwiczenia i pojedynki. Pojawią się także dawni mistrzowie, którzy także stoczą między sobą pokazowe walki. Wszystko to na sali gimnastycznej.

Karate
Turniej karate, Spodek 1985
fot. PTWP

mat. PTWP

 

Od godziny 12:00 otwarte będzie lodowisko i darmowe ślizgawki. Około godziny 13:00 na tafli pojawi się Reprezentacja Polski Kobiet w Hokeju na Lodzie, a także…, crème de la crème, Hokejowa Drużyna 45-lecia Spodka. W jej skład wejdą m.in. Andrzej Tkacz, Andrzej Zabawa, Wojciech Tkacz, Jacek Płachta i Mariusz Czerkawski.

Od 14.00 odwiedzających Spodek czekają siatkarskie emocje. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w treningu szkółki GKS Katowice i późniejszym secie, rozegranym na terenie sali gimnastycznej. Po meczu organizatorzy zaproszą wszystkich na spotkania z zawodnikami polskich drużyn.

W tym samym czasie, na antresoli czekać będzie Kosmiczna Strefa Dziecka, w której czekają animacje sportowe, zajęcia plastyczne, malowanie pocztówek, spotkania z bohaterami Gwiezdnych Wojen oraz… opowiadacze bajek.

Nieopodal rozłoży się także strefa bokserska z dmuchanym ringiem i urządzeniem do pomiaru siły ciosu.

 Muzycznie

Zwieńczeniem dnia mają być koncerty gwiazd, które na scenie pojawią się od godziny 18:00. Czeka nas prawdziwa muzyczna uczta, dźwiękowy collage, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Jako pierwsi przed publicznością staną weterani polskiego rocka - grupa Lady Pank, która w tym roku świętuje także 35-lecie działalności scenicznej. Niedługo później na estradzie pojawią się artyści z grupy Myslovitz, Marek Piekarczyk, Miuosh, Kaliber 44 oraz grupa Cree.

Rządzić będą brzmienia, które jednoznacznie kojarzone są charakterystycznym gmachem - rock i rap. Nie zabraknie wspomnień koncertów sprzed lat, m.in. pożegnalnego występu grupy Paktofonika.

Wieczór poprowadzą najlepsi z najlepszych - Piotr Baron i Piotr Stelmach.
Dostępne są jeszcze bilety w cenach: 39 zł, 49 zł i 69 zł.

Z historią

W czasie dnia otwartego będzie można również zwiedzić obiekt w towarzystwie gwiazd. Na wyprawy ruszymy wspólnie z profesorem Sławomirem Smyczkiem, Grzegorzem Stasiakiem, Irkiem Dudkiem oraz Kamilem Durczokiem.

Grupy wyruszać będą o różnych godzinach: 11, 12 i 14:30. Limit uczestników to 40 osób.  Przewodnicy, znawcy tajemnic kosmicznego gmachu zabiorą chętnych tam, gdzie na co dzień  pojawiają się tylko pracownicy obiektu. Opowiedzą o historii tego miejsca, pokażą składane trybuny, zakamarki hali sportowej i poszczególne obiekty kompleksu. Każdy spacer trwać będzie około godziny, a uczestnicy otrzymają niespodzianki (uwaga, zbiórka każdorazowo przed MCK, na 10 minut przed rozpoczęciem spaceru).

Przygotowana zostanie także wystawa. Pojawią się artefakty nie widziane w Spodku od lat. Archiwalne, stare plakaty (m.in. z koncertu Tiny Turner), które odnaleziono niedawno w archiwach. Czas ponownie pokazać je zwiedzającym. Na pewno spora część z nich, będzie kojarzyć wydarzenia sprzed lat.

I na poważnie

Na pasjonatów historii i miłośników architektury czekać będzie tego dnia jeszcze jedna atrakcja - debata.

O godzinie 12:00, na antresoli pojawią się dziennikarze, artyści, architekci, biznesmeni i naukowcy. Do wspólnej rozmowy zasiądą: Ireneusz Dudek, dr Artur Grabowski, Wojciech Kuśpik, Przemo Łukasik, Artur Rojek, prof. marek Szczepański oraz Piotr Uszok. Dyskusję moderować będzie Kamil Durczok.

Porozmawiają o przeszłości i przyszłości Spodka, jego fenomenie i wyzwaniach w XXI wieku.  

 Szczegółówe informacje i aktualności znajdziecie na stronie organizatora.

Czytaj więcej