Czytasz: Spoczywają w Szwecji. Żywiec zabiega o ich prochy

Spoczywają w Szwecji. Żywiec zabiega o ich prochy

Władze Żywca chcą sprowadzić do siebie prochy arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i jego żony Alicji Ankarcrony. Mają już zgody na ekshumacje.

Habsburgowie spoczywają w Szwecji, dokąd wyemigrowali po wojnie. Teraz – zgodnie z planami władz Żywca – arcyksiążę i jego żona, mieliby spocząć w tutejszej konkatedrze.

Antoni Szlagor, burmistrz Żywca przyznał w poniedziałek, że formalną zgodę na ekshumację i przeniesienie prochów rodziców do Polski wyraziło już pisemnie dwoje żyjących dzieci Habsburgów: Renata Maria oraz Karol Stefan.

Ponowny pogrzeb z wielkimi honorami

Szlagor podkreśla, że pochówek na polskiej ziemi powinien odbyć się z honorami. - Wystąpiłem już w tej sprawie do prezydenta RP Andrzeja Dudy, premier Beaty Szydło, a także do szefa MON Antoniego Macierewicza. Arcyksiążę był oficerem wojska, księżna Alicja była w AK. Oboje bardzo dobrze zasłużyli się dla Polski. Należy się im pochówek państwowy z asystą wojskową – zaznacza burmistrz Żywca.

W krypcie z rodzicami

Samorządowiec wystąpił również o odznaczenie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i awansowanie do stopnia oficerskiego syna arcyksiążęcej pary - Karola Stefana Habsburga. - Walczył on podczas wojny w szeregach polskiego wojska. Był żołnierzem 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka - przypomina Szlagor.

Habsburgowie spoczną jesienią 2018 roku w rodzinnej krypcie w żywieckiej konkatedrze. Pochowani są tam już rodzice arcyksiążęcej pary - Karol Stefan i Maria Teresa, a także ich dzieci - Olbracht Maksymilian oraz Maria Krystyna.

fot: Zamek w Żywcu

Wyjechali za PRL-u. Odebrano im obywatelstwo

Żywieccy Habsburgowie są blisko spokrewnieni z domem panującym niegdyś w Wiedniu, w tym z cesarzem Franciszkiem Józefem I. Mają wspólnego przodka, cesarza Leopolda II. Dobra żywieckie trafiły w ręce Habsburgów w 1838 roku. Książęca para, która spocząć ma w żywieckiej krypcie była ostatnimi przedwojennymi właścicielami tych dóbr. Oboje byli przywiązani do polskości; finansowali wiele przedsięwzięć kulturalnych, naukowych, towarzystw i organizacji społecznych.

Po wojnie żywieccy Habsburgowie: rodzice - Karol Olbracht i Alicja, oraz dzieci - Maria Krystyna, Renata Maria i Karol Stefan, wyemigrowali. Władze komunistyczne odebrały im polskie obywatelstwa.

Powrót do ojczyzny

W marcu 1993 r. księżna Maria Krystyna ponownie otrzymała paszport Rzeczypospolitej Polskiej. Do kraju na stałe powróciła we wrześniu 2001 r. Zamieszkała w dawnej żywieckiej posiadłości Habsburgów, w niewielkim mieszkaniu, w miejscu, gdzie przed wojną była kręgielnia. Zmarła w wieku 88 lat w 2012 r.

 

 

 

 

 

Czytaj więcej