Czytasz: Śpiewają o uzależnieniu
Po bezdomności, przyszedł czas na alkoholizm. Zobaczcie niezwykły klip do utworu zespołu Mów.

Mów to kwartet z Katowic, któremu nie obce są soul i śpiewanie po polsku. Tworzą go Ania Bratek, Aga Derlak, Mateusz Szewczyk i Patryk Zakrzewski. Zespół powstał w marcu tego roku, ma za sobą już kilka koncertów. Wiosną chcą wydać płytę.

Pan Mirek, bohater utworu
Pan Mirek, bohater utworu "Ciężar".

Ostatnio wpadli na niezwykły pomysł. Postanowili stworzyć klipy, których bohaterami są ludzie z problemami. - Rzadko mamy okazję się z nimi spotkać, chyba że poproszą nas o pieniądze. Zaczęło się od utworu „Jestem zbieraczem”. Poruszamy problem ludzi bezdomnych – opowiada Bratek. - Chciałam, żeby ten projekt dotykał. Nie narzucamy efektu. Może pobudzimy do działania, może uwrażliwimy na ten problem. Chodziło nam o to, by opowiedzieć historie w formie artystycznego reportażu – dodaje.

Zaczęli od problemu bezdomności. Tak powstał utwór „Zbieracz”.

Teraz uzależnienie, potem depresja

Drugi w cyklu jest problem uzależnienia. Bohaterem piosenki „Ciężar” jest pan Mirek. To historia alkoholika, który od lat nie pije. - Utwór napisałam, kiedy bliskie mi osoby przeżywały trudności. Chciałam im pomóc, ale nie wiedziałam, jak to zrobić. Użyczałam im ramienia i płakałam razem z nimi – opowiada liderka grupy.

Zobaczcie wzruszający klip do utworu "Ciężar":

15 grudnia zostanie pokazany film, którego 17-letnia bohaterka boryka się z depresją.

Wszystkie trzy filmy nakręcono na Śląsku. Udało się to dzięki Muzykograntom z miasta, które dofinansowało projekt grupy MÓW. Na przyszły rok szykowany jest też koncert na żywo, w czasie którego zobaczymy wszystkie trzy klipy i poznamy ich bohaterów.

Czytaj więcej