Czytasz: Spadnie do 40 cm śniegu
Powrót zimy w Beskidach i na Jurze. IMGW ostrzega przed opadami śniegu.

Święta, święta, a po świętach… zima. W subregionie jurajskim może spaść od 5 do 15 cm śniegu. W Beskidach dwa razy więcej. Lokalnie nawet do 40 cm.

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało ostrzeżenia meteorologiczne dla subregionów województwa śląskiego dotyczące intensywnych opadów śniegu. Opady mają ustąpić w środę rano.

Jak informuje IMGW, od Wysp Brytyjskich, przez krańce zachodnie kontynentu, po Skandynawię i północno-zachodnie krańce Rosji pogodę kształtuje wyż znad Morza Północnego. Pozostały obszar kontynentu znajduje się pod wpływem niżów z ośrodkami na południową i częściowo środkową Europą. Polska południowa jest w zasięgu niżu znad Czech i Słowacji, pozostała część kraju pod wpływem wyżu z centrum nad Morzem Północnym. Napływa chłodna, arktyczna masa powietrza, tylko początkowo nad południe kraju nieco cieplejsza masa polarno-morska.

 

PogodA wTOREK 18 kWIETNIA

We wtorek na północnym wschodzie Polski zachmurzenie umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza na północy kraju. Okresami opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. W rejonach górskich opady śniegu. W województwach świętokrzyskim, łódzkim oraz w północnej części województwa śląskiego lokalnie może spaść do 20 mm deszczu, w Karpatach i w górach Świętokrzyskich miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze od 4 do 8 st., chłodniej w rejonach podgórskich, tam od 1 do 3 st. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty, na wybrzeżu okresowo także i dość silny, północno-wschodni i wschodni.

W nocy z wtorku na środę na północnym wschodzie Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże, okresami opady deszczu ze śniegiem i śniegu, głównie na południu kraju. Na południu miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm, w Karpatach o 15 cm. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze kraju od -2 do 2 st., na północnym wschodzie i w kotlinach górskich miejscami -3 st. Wiatr na północnym wschodzie słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, porywisty a nad morzem miejscami dość silny, północno-wschodni.

pOGODA śRODA 19 KWIETNIA

W środę na południu, południowym wschodzie oraz początkowo w centrum Polski zachmurzenie duże z opadami deszczu, rano miejscami deszczu ze śniegiem. W rejonach górskich opady śniegu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane. Temperatura maksymalna od 4 do 8 st., w rejonach podgórskich miejscami tylko 3 st. Wiatr umiarkowany, w południowej połowie Polski oraz na wybrzeżu okresami porywisty, do 60 km/h, północno-wschodni.

 

Czytaj więcej