Czytasz: Spacer po łuku Warty
Cicho i spokojnie, dziko i bardzo pięknie. Dlaczego warto pojechać do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego?

130 km na północ od Katowic można znaleźć ciszę i spokój. A do tego dziką przyrodę i niebieską toń Warty. Spotkać budzącą się do życia przyrodę. W weekend, nie tylko świąteczny, warto pojechać do Załęczańskiego Parku Krajobrazowego.

lasy, suche doliny i jaskinie

Park łączy trzy województwa: śląskie, opolskie i łódzkie. Utworzono go w 1978 roku i był to pierwszy park krajobrazowy w centralnej Polsce. Doceniono tym samym jego walory i postanowiono chronić jurajski krajobraz Wyżyny Wieluńskiej. Park obejmuje tereny leżące w zakolu rzeki Warty, tzw. Łuk Załęczański oraz przełomy Warty przez Wyżynę Wieluńską: Działoszyński i Krzeczowski. Jego obszar to w większości lasy, są też pola, wody i osady. Występują zjawiska krasowe jak leje, suche doliny i jaskinie.  Jedną z występujących na tym terenie jaskiń jest największa, zwana Szachownicą o długości korytarzy ok. 1000 m, objęta rezerwatem geologicznym. Kilka interesujących, choć nie tak dużych jaskiń, znajduje się także na Górze Zelce. Są to m.in. Jaskinia Za Kratą, Stalagmitowa oraz Niespodzianka. Malowniczo prezentują się Granatowe Źródła. Można też wejść na Górę św. Genowefy.

W rzece pływają okonie, karpie, węgorze i szczupaki. W lesie możemy spotkać salamandrę i gniewosza plamistego. Nad głowami fruwają zimorodki i dudki, a po rzece pływają łabędzie i kaczki.

W parku mieszka ok. 130 gatunków ptaków i kilkanaście gatunków nietoperzy. Co roku w jaskiniach można ich naliczyć nawet do dwóch tysięcy.

Kościółki, kurhany i wodny młyn

Będąc w Parku można odwiedzić kościółki modrzewiowe typu wieluńskiego. Jest to najcenniejszy po drewnianych kościołach Małopolski zespół drewnianej architektury sakralnej. Są też kurhany, wodny młyn i prymitywne piece do wypału kamienia wapiennego.

Kto lubi rower może skorzystać ze szlaków dla jednośladów. Są też trasy piesze, w tym najbardziej znany – czerwony, czyli Szlak Jury Wieluńskiej. Jest nawet szlak konny. A miłośnicy sportów wodnych mogą wypożyczyć kajak i spłynąć Wartą.

Czytaj więcej