Czytasz: W Sosnowcu ruszy sieć wypożyczalni rowerów i ścieżek

W Sosnowcu ruszy sieć wypożyczalni rowerów i ścieżek

Sieć miejskiej wypożyczalni rowerów zacznie działać wiosną przyszłego roku, wraz z uruchomieniem 17 km ścieżek rowerowych.

Połączą one – również planowane - minicentra przesiadkowe. Umowę ws. budowy i prowadzenia sieci podpisały w czwartek władze miasta.

Miasto, dzięki dofinansowaniu ok. 56 mln zł ze środków unijnych, rozwija szacowany na ok. 67 mln zł projekt modernizacji infrastruktury autobusowo-tramwajowej. Zakłada on m.in. przebudowę ul. 3 Maja w ścisłym centrum (z budową buspasów), rozbudowę węzłów przesiadkowych, remonty przejść podziemnych i naziemnych, a także budowę ścieżek rowerowych i wypożyczalni rowerów.

Trwają postępowania przetargowe na większość elementów tego projektu. W przypadku wypożyczalni zwycięzcą okazała się firma Nextbike, która prowadzi też od ponad dwóch lat podobną sieć w Katowicach, a w ub. tygodniu podpisała umowę na wypożyczalnie w Gliwicach.

Wypożyczalnie rowerów w Sosnowcu

W Sosnowcu kosztem 1,7 mln zł powstanie łącznie dziewięć zadaszonych wypożyczalni (zadaszone obiekty tego typu to według Nextbike nowość w skali kraju), w których znajdzie się 130 rowerów. Wśród nich do dyspozycji będą cztery rowery trójkołowe oraz cztery typu tandem – umożliwiające korzystanie z nich także osobom z dysfunkcjami ruchowymi czy wzrokowymi (według Nextbike takie rowery też dotąd nie były oferowane przez wypożyczalnie w Polsce).

Wypożyczalnie powstaną: w ciągu ul. 3 Maja (rejon CWK tzw. „ślimaka” oraz parking przy kładce na Środuli); w obu tych miejscach znajdzie się po 30 rowerów. Po 10 rowerów dostępnych ma być przy ul. Andersa (rejon ronda Ludwik), Narutowicza (ścianka wspinaczkowa Sport Poziom 450), Wawel (przy Zespole Szkół Muzycznych), Teatralnej (obok kładki nad torami kolejowymi prowadzącej do osiedla Naftowa), Ostrogórskiej (skrzyżowanie z 1 Maja), al. Mireckiego (w pobliży stadionu lekkoatletycznego) i Piłsudskiego (Egzotarium).

Podpisujący w czwartek umowę z ramienia miasta wiceprezydent Mateusz Rykała akcentował interoperacyjność systemu, który powstanie w Sosnowcu, z działającym już w sąsiednich Katowicach. Aby można było w przyszłości wypożyczyć rower w jednym z tych miast i oddać w drugim, potrzebne będzie jeszcze m.in. porozumienie samorządów, o które Sosnowiec zamierza się starać.

- To początek, jeżeli ta formuła wypali, będziemy starali się o jej poszerzenie, być może o kolejne stacje wypożyczalni - mówił Rykała.

Prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz zaznaczył, że sosnowiecki system będzie zgodny z innymi zarządzanymi przez tę firmę w kraju i na świecie – według danych firmy już teraz z zarządzanych przez nią wypożyczalni w różnych miastach korzysta 1,5 tys. sosnowiczan. Wojtkiewicz wskazał też, że nadrzędnym celem systemu wypożyczalni w Sosnowcu jest uzupełnienie przez rower transportu zbiorowego.

Miasto prowadzi właśnie przetarg na wyłonienie wykonawców, którzy wybudują łącznie 17 km ścieżek rowerowych łączących ze sobą sieci wypożyczalni rowerów i komunikujących planowane minicentra przesiadkowe.

Gdzie będą ścieżki rowerowe w Sosnowcu?

Zadanie, którego koszt szacowany jest na 8,6 mln zł zostało podzielone na części: ścieżki rowerowe w ul. Andresa, 1 mają i Mościckiego, w ul. 3 Maja, w ul. Wawel i Narutowicza, w ul. Kresowej – Piłsudskiego, w ul. Naftowej – Kościelnej, Zegadłowicza i Jagiellońskiej, w ul. Grota-Roweckiego i Orlej – Żeromskiego, a także w al. Mireckiego.

Cztery pierwsze zadania związane ze ścieżkami rowerowymi mają zostać zrealizowane do końca 2017 r. Trzy kolejne powstaną do końca czerwca 2018 r. Projekt zakłada wykonanie nawierzchni ścieżek z mieszanek asfaltu syntetycznego w kolorze czerwonym. Poza projektem zostanie wykonany kilometr ścieżki rowerowej w ramach przebudowy Armii Krajowej.

Cała ta współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego 2014-2020 inwestycja to część kompleksowych działań, które miasto prowadzi pod hasłem ograniczania problemu niskiej emisji – m.in. poprzez działania na rzecz efektywności energetycznej i niskoemisyjnego transportu publicznego. Mają na to składać się – prócz działań społecznych i edukacyjnych – m.in. dopłaty do wymiany pieców przez mieszkańców, termomodernizacje i wymiany źródeł ciepła w budynkach gminnych, gazyfikacja i uciepłownienie (przy współpracy spółek energetycznych.

Przy wsparciu 89,1 mln zł z RPO Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu kupuje też za prawie 130 mln zł łącznie 78 autobusów, w tym 35 hybrydowych, a także trzy pierwsze autobusy elektryczne.

Czytaj więcej