Czytasz: Sosnowiec promuje się... tyranozaurem o imieniu Zuzia

Sosnowiec promuje się... tyranozaurem o imieniu Zuzia

Kto sławny pochodzi ze stolicy Zagłębia? - Nie tylko Jan Kiepura – zaznaczają władze miasta i do promocji miasta wykorzystują zębatą Zuzię spod sosnowieckiej Żylety.

Pod sosnowieckim Wydziałem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego (przy tzw. Żylecie) pojawiła się w 2008 roku. Jest naturalnej wielkości i niektórych – swoimi długimi zębami – wciąż przyprawia o gęsią skórkę na plecach. To... Zuzia, sosnowiecki tyranozaur. Teraz bardziej wesoła niż straszna dinozaurka sprawić ma, że o Sosnowcu zrobi się głośniej. Ten obchodzi właśnie swoje 115-lecie.

Kampania z przymrużeniem oka

Z okazji okrągłej rocznicy, sosnowieckie władze miasta zorganizowały nową kampanię promocyjną. - Z przymrużeniem oka - podkreślał na konferencji prasowej Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Dodawał, że założeniem kampanii jest przypomnienie całej Polsce o najsłynniejszych postaciach ze stolicy Zagłębia. Efekt? Miasto promować ma teraz Kulturalny Janek, Rozrywkowa Pola, Sportowy Włodek i Wesoła Zuzia.

Znani i lubiani

To nasza wielka czwórka - podkreślają sosnowieccy urzędnicy, dodając że Sosnowiec wychował wiele postaci kultowych dla swoich czasów. Był i jest miastem, gdzie goszczą światowej sławy gwiazdy, które częstokroć się w nim zakochały!

- Kulturalny Janek to słynny tenor Jan Kiepura, który identycznie jak Sosnowiec, obchodziłby w tym roku 115-te urodziny. Rozrywkowa Pola to znana ze srebrnego ekranu Pola Negri, a Sportowy Włodek to Włodzimierz Mazur, napastnik, piłkarz Zagłębia Sosnowiec i reprezentant Polski. - Włodzimierz Mazur słynął nie tylko z celności i siły, ale również wierności przyjaciołom i chęci niesienia pomocy – zaznacza prezydent Chęciński.

Zuzia z czerwoną kokardką

Największą sympatię mieszkańców zdążyła zaskarbić sobie jednak ostatnia z wielkiej czwórki – Wesoła Zuzia. Na plakatach, na których znalazły się zresztą wszystkie sosnowieckie sławy, tyranozaurka ma na głowie czerwoną kokardkę i szeroki uśmiech.

Od czerwca cała czwórka postaci z Sosnowca będzie widoczna w mieście. Na nowych gadżetach, plakatach, bilboardach i przy okazji miejskich wydarzeń. - Chcemy, aby mieszkańcy również się z nimi utożsamiali, a także poznali historię Sosnowca – zaznacza Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego magistratu. Zapowiada, że miejski panteon będzie rozwijany, bo kandydatur jest jeszcze kilkanaście.

Czytaj więcej