Czytasz: Sosnowiczanie dołożą się do odbudowy gorzowskiej katedry

Sosnowiczanie dołożą się do odbudowy gorzowskiej katedry

Płomienie kilka dni temu strawiły niemal całą wieżę gorzowskiego kościoła. - My dobrze znamy ból wywołany takim nieszczęściem – przyznaje sosnowiecki biskup i prosi o ofiarę.

To była wyjątkowo trudna akcja gaśnicza. W kulminacyjnym momencie zaangażowanych było w nią około 30 zastępów, czyli ponad 160 strażaków. Pożar, który w minioną sobotę ogarnął niemal 40-metrową wieżę XIII-wiecznej katedry pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim, udało się na szczęście opanować. Koszt odbudowy będzie jednak ogromny.

fot: Ewa Wolniewicz

sosnowiEcki biskup: „Znamy ten ból”

Apel o zbiórkę funduszy na odbudowanie zabytku, zapowiedzieli już sami mieszkańcy, żużlowcy z Gorzowa Wielkopolskiego, a nawet lokalne restauracje. Teraz włącza się do niego diecezja sosnowiecka. „My dobrze znamy ból wywołany nieszczęściem jakim jest pożar. Matka kościołów naszej diecezji, katedra Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu doświadczyła niszczycielskiej siły ognia 29 października 2014 roku” - przypomniał w liście do parafian biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

Sosnowiecka podniosła się ze zgliszczy, teraz na pomoc czeka gorzowska katedra

Biskup zapewnia, że zachowuje w „modlitewnej pamięci” wszystkich, którzy na ratowanie sosnowieckiej katedry oddali swój „wdowi grosz”. „Chciałbym wszystkim Dobroczyńcom naszej katedry za okazaną solidarność z cierpiącym Kościołem sosnowieckim – podziękować” - pisze w swoim liście. Apeluje, by teraz pomóc katedrze w Gorzowie Wielkopolskim.

16 lipca puszka przed kościołem

„Chcemy przyjść możliwie jak najszybciej z pomocą naszym siostrom i braciom z zachodu Polski. Dlatego proszę Was kochani o dar serca w postaci pieniężnej pomocy na odbudowę wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim”- apeluje biskup Kaszak. Zapowiada, że puszki pojawią się pod kościołami w diecezji w niedzielę 16 lipca.

Czytaj więcej