Czytasz: Sonia Draga: Dan Brown odmienił moje życie

Sonia Draga: Dan Brown odmienił moje życie

Właścicielką wydawnictwa Sonia Draga, o nowej powieści Dana Browna, która wkrótce ukaże się w Polsce. Mamy jej fragmenty

Z Sonią Dragą, właścicielką wydawnictwa Sonia Draga z Katowic rozmawia Maria Zawała

Jakie to uczucie znać osobiście Dana Browna?

Bardzo miłe, bo Dan jest bardzo sympatyczną osobą. Znam wielu autorów o dużym kalibrze literackim czy popularności, ale Dan jest przeze mnie traktowany szczególnie, bo  zawsze jest sobą, a sukces niewiele go zmienił, dla bliskich, przyjaciół wciąż jest serdecznym człowiekiem.

W Polsce to założone przez Ciebie wydawnictwo Sonia Draga wydaje książki Dana Browna. Aktualnie, 3 października ukaże się nowa powieść "Początek". Jak zaczęła się wasza współpraca?

PRZECZYTAJ FRAGMENT POWIEŚCI "POCZĄTEK" DANA BROWNA. pokazujemy JE JAKO PIERWSI!!!

Trafiłam na Dana przypadkowo. Otrzymywałam książki do recenzji i któregoś dnia agentka zapytała, czy miałam okazję zapoznać się z wysłaną do mnie wcześniej książką Browna, a były to „Anioły i demony". Po takim pytaniu, wyciągnęłam ją ze stosu innych, leżących na stole  i zaczęłam czytać. Po kilkudziesięciu stronach napisałam do agentki, że sama na siebie jestem zła, że pozwoliłam tej książce tak długo leżeć nietkniętej, bo treść jest bardzo ciekawa, wciąga, widzę w  niej coś innego. Agentka zapytała mnie wtedy, czy byłabym zainteresowana zrecenzowaniem jeszcze jednej, najnowszej książki Browna, która miała ukazać się za pół roku. Gdy ona do mnie "szła", przeczytałam w tym czasie do końca "Anioły i demony". Po 60 stronach "Kodu Leonarda", a właśnie to była ta książka Dana, którą miałam zrecenzować, wiedziałam już, że wydam obie.

Dan Brown odmienił Twoje życie?

Z pewnością decyzja o wydaniu jego książek przez wydawnictwo Sonia Draga, które założyłam w Katowicach, odmieniło moje życie jako wydawcy.

Nazwijmy rzecz po imieniu. Miałaś u siebie Browna zanim zrobił światową karierę. Odniosłaś dzięki temu spektakularny sukces!

Dokładnie tak, "Kod Leonarda" był jego czwartą książką na amerykańskim rynku, ale pierwszą,  która sprawiła, że świat oszalał na jego punkcie. Przedstawiciele wydawców z kilkudziesięciu państw zabijali się o prawa do jego książek.

"Kod Leonarda" wkrótce sprzedawał się lepiej niż Biblia!

Porównywalne kwoty, ale Biblia cały czas się sprzedaje...

A "Kod Leonarda"?

Mniej niż w pierwszych latach po pojawieniu sie na rynku, ale też przez cały czas.

Przed nami premiera nowej powieści Browna, "Początek" . Długo trzeba było na nią czekać?

Długo? No tak, cztery lata. Wiedzieliśmy, że autor pracuje nad nowym tytułem, ale też to, że po drodze uczestniczy w ekranizacji "Inferno", przewijały się prace nad serialem "Zaginiony symbol", trwały przymiarki do "Cyfrowej twierdzy". Dan był bardzo zajęty, dlatego na nową książkę cierpliwie czekaliśmy.

O czym jest ta powieść?

Do premiery powiedzieć mogę tylko, że książka wielu poruszy. Do dyskusji podstawowe dwa pytania: skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy jako ludzkość. Jest sporo historii sztuki,  bardziej współczesnej,  są też nowe technologie, które trochę pozwolą nam na te pytania odpowiedzieć. Na pewno jest Robert Langdon w roli głównego bohatera. Akcja dzieje się w Europie, w Hiszpanii. Tyle mogę zdradzić.  Proszę przeczytać prolog i fragment pierwszego rozdziału.

Dan Brown przyjedzie do Polski. Po raz pierwszy. Cieszysz się?

Bardzo, bo od lat zabiegałam o jego wizytę w Polsce. Miał być u nas dwa lata temu, gdy akurat podróżował po Europie po wizycie na Węgrzech, gdzie odbywały się pewne zdjęcia do "Inferno", ale okazało się, że nie będzie to możliwe. Otrzymałam obietnicę, że przy nowej książce złoży wizytę w Polsce i słowa dotrzymał. 24 października spotka się z Czytelnikami w Centrum Premier na Czerskiej w Warszawie, a 26 w ramach Festiwalu Konrada w kinie Kijów w Krakowie.

A jego powieść 3 września po raz pierwszy będzie mieć światową premierę w Polsce. Dlaczego dopiero teraz?

Wcześniej nie było to możliwe ze względów bezpieczeństwa. Chodzi o zabezpieczenie przed przedwczesnym wyciekiem tekstu. Możliwość prowadzenia prac nad tłumaczeniem była dana  w tym roku zaledwie 13 państwom. I tylko w tych 13 państwach, w tym w Polsce, z czego jestem bardzo dumna, nowa powieść ukaże się 3 października.

Czytaj więcej