Czytasz: Ten niesamowity Jowisz
Sonda Juno przesłała niezwykłe zdjęcia gazowego olbrzyma.

Juno od blisko roku jest na orbicie Jowisza. Robi wiele fotografii, żeby naukowcy mogli dowiedzieć się więcej o powstawaniu i ewolucji największej planety Układu Słonecznego. Zdjęcia wyglądają fantastycznie - czytamy na portalu Chip.pl.

fot. NASA's Juno Mission to Jupiter/Facebook

Sonda Juno niedługo zakończy swoją misję. Pozostało jej jeszcze tylko 12 okrążeń wokół Jowisza, podczas których będzie fotografowała "gazowego olbrzyma" z odległości m.in. kilku tysięcy kilometrów. Potem prawdopodobnie spłonie w atmosferze. Pole magnetyczne Jowisza jest dziesięć razy silniejsze niż ziemskie.

Naukowcy podejrzewają, że wywołuje je wodór, który na powierzchni Jowisza występuje w postaci metalicznej. Z danych dostarczonych przez Juno możemy w przyszłości dowiedzieć się, czy Jowisz ma stałe jądro, czy też w całości jest zbudowany z gazów.

Misja, którą prowadzi bezzałogowa sonda, ma pomóc naukowcom w zrozumieniu jak powstawał Jowisz i jak się zmieniał. To z kolei ma przynieść dodatkowe informacje na temat wczesnego formowania się Układu Słonecznego. Juno została wystrzelona w kosmos w 2011 roku, w 2016 weszła na orbitę polarną planety.

Jowisz to największa planeta Układu Słonecznego, piąta w kolejności od jego centrum. Razem z Saturnem, Uranem i Neptunem należy do grupy "gazowych olbrzymów". Planety z tej kategorii mają w swojej strukturze niewiele stałych substancji. Jowisz składa się głównie z wodoru i helu. Planeta była znana już w starożytności. Rzymianie nazwali ją imieniem mitologicznego boga nieba, burzy i deszczu (po łacinie - Iuppiter).

źródło: www.chip.pl

Czytaj więcej