Czytasz: Wielki Finał w Kosmosie
Sonda Cassini po raz ostatni przeleciała w pobliżu księżyca Saturna – Tytana, rozpoczynając tym samym swój finałowy zestaw 22 orbit wokół gazowego olbrzyma.

Wkrótce sonda Cassini rozpocznie finalny etap swojej misji, aby we wrześniu ulec zniszczeniu w atmosferze planety.

fot. saturn.jpl.nasa.gov

Sonda Cassini spotyka się z Tytanem

Zbliżenie do Tytana nastąpiło 22 kwietnia. Najmniejsza odległość pomiędzy sondą Cassini, a księżycem wyniosła 979 kilometrów od powierzchni obiektu. Przelot sondy Cassini nastąpił z prędkością około 21 tysięcy km/h. Było to 127 bliskie spotkanie z Tytanem w całej historii misji Cassini.

Tuż po przelocie Cassini przesłał na Ziemię zdjęcia i inne dane zebrane podczas przelotu. Naukowcy odpowiedzialni za dane radarowe z sondy Cassini będą w tym tygodniu analizować ostatni zestaw nowych zdjęć radarowych przedstawiający węglowodorowe morza i jeziora pokrywające północny obszar biegunowy Tytana.

Zgodnie z planem podczas 127. przelotu nad Tytanem radary zainstalowane na pokładzie sondy Cassini miały obserwować obszary wcześniej fotografowane za pomocą kamer, ale nie za pomocą radarów. Teraz naukowcy chcą wykorzystać nowe dane do zbadania głębokości i składu chemicznego niektórych mniejszych jezior Tytana (po raz pierwszy i ostatni), co być może pozwoli poszukać nowych informacji dotyczących tzw. magicznej wyspy na jednym z jezior.  

Sonda Cassini w 1997 r.

Sonda Cassini - WIELKI FINAŁ WE WRZEŚNIU

Oddziaływanie grawitacyjne Tytana zostanie wykorzystane do zmiany orbity sondy. Przelot koło Tytana jest wstępem do końcowego etapu misji Cassini, tzw. Wielkiego Finału, w ramach którego sonda obiegnie 22 orbity przechodzące bliżej Saturna niż dotychczas, przelatując w obszarze pomiędzy wewnętrzną krawędzią pierścieni a planetą, stopniowo zacieśniając orbitę. Na koniec sonda Cassini zanurkuje w atmosferę Saturna. Koniec misji, w trakcie której sonda Cassini ulegnie zniszczeniu, nastąpi 15 września br. Naukowcy zdecydowali się na takie zakończenie misji (zniszczenie sondy w atmosferze Saturna), aby uchronić księżyce planety przed potencjalnym upadkiem sondy po wyczerpaniu się zapasów paliwa. Szczególnie cenny może być Enceladus, który pod lodową skorupą może posiadać ocean.

Sonda Cassini - Zaczęło się w 1997 r.

Sonda Cassini została wystrzelona z Ziemi 15 października 1997 r. i dotarła na orbitę wokół Saturna 1 lipca 2004 r. Od tamtej pory przez prawie 13 lat badała planetę, jej pierścienie i księżyce. Misja Cassini-Huygens jest prowadzona przez NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i Włoską Agencją Kosmiczną.

Sonda Cassini w Google Doodle

Sonda Cassini została bohaterką Google Doodle 26 kwietnia. Google postanowiło podkreślić Wielki Finał sondy po wieloletniej podróży.

 

źródło: www.pulskosmosu.pl

Czytaj więcej