Czytasz: Sonda Cassini kończy swoją 13-letnią misję

Sonda Cassini kończy swoją 13-letnią misję

W piątek sonda Cassini wejdzie w atmosferę planety i ulegnie zniszczeniu. Taki finał to okazja do uzyskania danych naukowych, których nie da się uzyskać w trakcie wieloletniej misji.

Po kilkunastu latach badań kończy się misja Cassini-Huygens, której celem było badanie Saturna.

24 grudnia 2004 r. sonda Cassini wypuściła próbnik Huygens, który skierował się w stronę Tytana, największego księżyca Saturna. 14 stycznia 2015 r. Huygens wszedł w atmosferę Tytana i wylądował na jego powierzchni, przesyłają zdjęcia. Było to pierwsze w historii lądowanie na księżycu w zewnętrznym Układzie Słonecznym.

sonda Cassini - GigabajtY danych

Dzięki sondzie Cassini naukowcy odkryli m.in. aktywne gejzery na Eceladusie (księżycu Saturna). W latach 2010-2011 mogli obserwować gigantyczną burzę na półkuli północnej, która w ciągu miesięcy okrążyła całą planetę; dokładnie zbadali pierścienie planety i udało im się sfotografować pionową strukturę pierścieni.

Dane z sondy Cassini pozwoliły też rozwiązać zagadkę podwójnej ciemno-jasnej powierzchni Japetusa (księżyca Saturna). Poza tym sonda Cassini sfotografowała także pełną panoramę wiru wokół bieguna północnego i odkryła gigantyczne huragany wiejące wokół obu biegunów.

W sumie sonda Cassini przesłała na Ziemię setki gigabajtów danych, na podstawie których opublikowano tysiące artykułów naukowych.

Z myślą o tytanie

Ten nieprzerwany obraz Tytana został zabrany przez statki kosmiczne Cassini NASA podczas ostatniej, odległej trasy przelotu misji w dniu 11 września 2017 r.

Jednym z głównych obiektów badanych podczas jej misji był największy księżyc Saturna - Tytan. W ciągu 13 lat sonda Cassini przeleciała obok niego 127 razy. Dzięki temu wiadomo, że na Tytanie są deszcze, rzeki, jeziora i morza (z ciekłego metanu), a jego gruba atmosfera może być podobna do atmosfery Ziemi w dawnym okresie ewolucji naszej planety.

Misja Cassini-Huygens był zaplanowana na cztery lata podstawowej misji wokół Saturna, do czerwca 2008 r. Pierwsze przedłużenie misji otrzymało nazwę Cassini Equinox Mission i trwało do września 2010 r. Potem misję ponownie przedłużono na kolejne siedem lat, jako Cassini Solstice Mission.

W kwietniu br. rozpoczęła się ostatnia faza misji, tzw. Wielki Finał (Grand Finale). W jego trakcie zaplanowano ryzykowne manewry – 22 nurkowania pomiędzy Saturnem, a jego pierścieniami, z których do wykonania zostało już tylko kilka.

W piątek, 15 września, sonda Cassini ostatecznie skieruje się w stronę Saturna, by spłonąć w jego atmosferze. Poprzez to naukowcy uzyskają dostęp do danych. Takie zakończenie misji wybrano dlatego, by uniknąć sytuacji, w której pozostawiona sonda rozbiłaby się kiedyś o powierzchnię jednego z księżyców Saturna.

Podczas swoich ostatnich chwil sonda Cassini ma używać silników do utrzymania nakierowania anteny nadawczej w stronę Ziemi tak długo, jak to będzie możliwe, by naukowcy mogli uzyskać jak najwięcej unikatowych danych o atmosferze Saturna.

zdjęcia: https://www.nasa.gov/

Czytaj więcej