Czytasz: Solidne skoki przyszłych mistrzów

Solidne skoki przyszłych mistrzów

Najmłodsza zawodniczka miała 5 lat. Odważnie siadła na belce skoczni w centrum Wisły.

 

Okazuje się, że skakać mogą wszyscy. Skoczkowie i skoczkinie rywalizowali w II Sylwestrowym Pucharze Wiślaczka na kompleksie skoczni narciarskich w Wiśle Centrum. Oddawali swoje skoki na skoczni o punkcie konstrukcyjnym K-10 i K- 20 w trzech kategoriach wiekowych. Najmłodszą zawodniczką była pięcioletnia Zuzia. W sumie wystartowało 80 zawodników. Najlepszym wręczono puchary. Niewykluczone, że w konkursie skakali przyszli mistrzowie turniejów o puchar świata.

Dla tych maluchów wzorem jest m.in. pochodzący z Wisły Piotr Żyła, który był dziś szósty w kwalifikacjach do konkursu Turnieju Czterech Skoczni w Garmisch-Partenkirchen.

Turniej czterech skoczni

W niedzielnych zawodach wystąpi sześciu Polaków, oprócz Żyły także Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula , Jan Ziobro i Maciej Kot. Kwalifikacji nie przebrnął Klemens Murańka, który po swoim skoku został zdyskwalifikowany w związku z problemami związanymi z kontrolą sprzętu.

W konkursach Turnieju Czterech Skoczni obowiązuje w pierwszej serii system pucharowy - zawodnicy startują w parach, a przegrany odpada, z wyjątkiem pięciu tzw. lucky loserów z najwyższymi notami. 

Stoch i Kot, jako zawodnicy z pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, mieli zagwarantowane miejsce w konkursie. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi, drugi w piątek w Oberstdorfie, nie stanął w sobotę na rozbiegu, co oznacza, że został sklasyfikowany na 50. lokacie i zmierzy się z najlepszym w kwalifikacjach Eisenbichlerem (138,0 m).

Kot, który skoczył 134,0 m, będzie rywalizować z Czechem Vojtechem Stursą, a Żyła (136,0 m) z Niemcem Constantinem Schmidem. Rywalem 17. w kwalifikacjach Kubackiego (129,5 m) będzie Niemiec Pius Paschke, Hula (129,5 m, również 17. miejsce) zmierzy się z Norwegiem Andersem Fannemelem, natomiast 42. Ziobro (124,0 m) z Niemcem Stephanem Leyhe.

Początek niedzielnej rywalizacji o godz. 14.

Turniej Czterech Skoczni nazywany jest często narciarskim "Wielkim Szlemem" rozgrywanym w ciągu kilku dni. Dla wielu skoczków jest równie ważny co igrzyska olimpijskie i mistrzostwa świata, a wygranie go świadczy o prestiżu zawodnika, choćby ze względu na konieczność oddania kilku imponujących i poprawnych stylowo skoków podczas wszystkich czterech konkursów Turnieju.

źródło: PAP

Czytaj więcej