Czytasz: Śnieg może być gorący
Przytulanie się może boleć, a śnieg może być gorący. Tak czują dzieci z autyzmem. By dać o sobie znać, w niebieskim marszu, przeszły ulicami Chorzowa.

Nie trzeba nikomu tłumaczyć, z czym chorzowianom kojarzy się kolor niebieski. Warto jednak wiedzieć, że ulubiona barwa kibiców Ruchu to także symbol solidarności z osobami z autyzmem. W związku z tym, że kwiecień jest światowym miesiącem autyzmu, w Chorzowie trwa niezwykła kampania społeczna.

- Ma uświadomić mieszkańców, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby autystyczne – mówi Karolina Skórka, z biura prasowego chorzowskiego magistratu.

To właśnie w ramach tejże akcji we wtorek ulicami miasta, przeszedł wyjątkowy marsz. Dzieci i dorośli wzięli ze sobą niebieskie balony.

Z nieba pada...gorący śnieg

- Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że cukier jest kwaśny, śnieg gorący, a delikatne głaskanie i przytulanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. Świat, który nie jest ani gorszy, ani lepszy, jest po prostu inny i zasługuje na nasze zrozumienie i akceptację - wyjaśnia Małgorzata Kolisko-Nagły, prezes fundacji Spectrum Liberi i jedna z uczestniczek wtorkowego marszu.

Meta pod „Prezydentem”

W pochodzie, który o godz. 11 wyruszył spod chorzowskiego urzędu miasta wzięło udział kilkadziesiąt osób. Z niebieskimi balonami przemaszerowały przedszkolaki, uczniowie z chorzowskich placówek oraz podopieczni fundacji. Finisz marszu wyznaczono pod szybem „Prezydent”, gdzie na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. M.in tory przeszkód i pokaz baniek mydlanych.

Czytaj więcej