Czytasz: Smoky eyes - makijaż ponadczasowy

Smoky eyes - makijaż ponadczasowy

Tzw. przydymione oko to kanon makijażu, który nie wychodzi z mody. Z czasem, z pierwotnej czarnej i szarej wersji, ewoluował. Zmienił kolory, ich intensywność, a nawet porę dnia.

Dumnie i pewnie wyszedł z teatrów i salonów na ulice i do biur, bo jak się okazuje, pasuje na wiele okazji.

Smoky eyes ze Zduńskiej Woli

Twórcą makijażu smoky eyes, czyli przydymionego oka, jest Max Factor, wynalazca kosmetyków oraz jeden z pionierów przemysłu kosmetycznego.

Max Factor

Urodził się w Zduńskiej Woli jako Maksymilian Faktorowicz w 1872 roku. Był jednym z kilkorga dzieci Abrahama Faktorowicza.

Od czternastego roku życia musiał sam zarabiać na swoje utrzymanie, dlatego zatrudnił się jako pomocnik aptekarza, pracował także w drogerii i już wtedy próbował robić pierwsze kosmetyki.

Po kilku latach pracy założył własny sklep, w którym sprzedawał peruki oraz produkty kosmetyczne. Mieszkał wówczas w Moskwie i zajmował się także charakteryzacją aktorów teatralnych. Na początku XX wieku przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zaczął współpracę z aktorami hollywoodzkimi, tworzył też pierwsze serie kosmetyków do makijażu.

Marlene Dietrich

Prawdopodobnie pierwowzorem smokey eye był przepis na dramatyczne spojrzenie, czyli duże oczy i wyraziste kości policzkowe, który Max Factor stworzył specjalnie dla wielkiej Marlene Dietrich.

smoky eyes - Zielony brązowy, złoty, czerwony

Makijaż smoky eyes, dzięki swojej tajemniczości i elegancji stał się ponadczasowy i popularny wśród kobiet każdej dekady XX wieku. Początkowo do jego wykonania stosowano odcienie czerni i szarości, z powodu niewielkiego asortymentu w kosmetyce kolorowej.

Obecnie kobiety eksperymentują, wykonując przydymione oko i szarości zastępują ciemnymi kolorami zieleni, brązu, niebieskiego lub fioletu.

Ale dla uzyskania piękniejszego efektu dodają też kolor złoty, srebrny i mieniące się brokaty. Tajemniczości dodają też mocno wytuszowane rzęsy, często doklejane.

Patrząc na zdjęcia z lat 20-tych minionego wieku, w spojrzeniu kobiet można zauważyć smutek, nostalgie, zadumę. Mało w nich tajemniczości i uwodzenia.

SMOKY EYES - od smutnego do zalotnego

Z czasem kobiety zaczęły doceniać swoją kobiecość, podkreślać ją i eksponować. Było to widać w ubiorze i makijażu. Smoky eyes stało się bardziej zalotne, uwodzicielskie i emanujące seksappeliem.

Dla podkreślenia swojej atrakcyjności kobiety malują przydymione oczy nie tylko na wieczór, ale też do pracy i na biznesowe spotkania. Nie jest to może tak wyraźnie podkreślone oko, jak w wersji wieczorowej, ale powoduje, że kobieta wygląda elegancko i profesjonalnie.  

SMOKY EYES - NIEDBAŁY I PERFEKCYJNY

- Makijaż smoky eyes może mieć wiele rodzajów. Może być niedbały i lekki lub z perfekcyjnym cieniowaniem. Należy jednak pamiętać, że jeśli chcemy wykonać tę bardziej profesjonalną wersję smoky, musi ona być wykonana bardzo starannie.

Nie wystarczą dobrze pomalowane oczy. Całość dopełnia nieskazitelna cera z dobrze dobranym podkładem i subtelnym modelarzem twarzy, ale też podkreślone, wyprofilowane brwi i niemal idealne usta – pisze Mirella Drabik w Historii Smoky Eyes na przestrzeni wieku. 

 

 SMOKY EYES - Max Factor tutoriale

 

Czytaj więcej