Czytasz: Smog nie odpuszcza! Kierowcy pojadą pociągiem za darmo

Smog nie odpuszcza! Kierowcy pojadą pociągiem za darmo

Po fatalnym weekendzie nadchodzi bardzo zły poniedziałek. Ze względu na prognozowany smog, Kolejami Śląskimi pojedziemy za darmo.

W sobotę i niedzielę oddychamy trucizną. Normy szkodliwych pyłów PM 10 oraz PM 2,5 są przekroczone kilkakrotnie. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Marszałkowskiego wydał ostrzeżenie także na kolejne dni.

11 i 12 lutego ze względu na poziom pyłu zawieszonego, jakość powietrza w dolinach beskidzkich będzie bardzo zła. Na pozostałym obszarze województwa, zwłaszcza w godzinach wieczornych, nocnych i porannych, mogą lokalnie wystąpić wartości godzinne pyłu zawieszonego PM10 przekraczające poziom 200 µg/m3.

W poniedziałek najgorzej będzie w powiecie bielskim, żywieckim, części powiatu cieszyńskiego (gminy: Brenna, Istebna, Ustroń, Wisła). Pogoda nie pomoże, nie będzie wiało, a po nocnych przymrozkach czeka nas w poniedziałek temperatura lekko powyżej 0 st. C.

Kolejami znów za darmo

W związku z tymi fatalnymi prognozami, Koleje Śląskie wprowadzają darmowe przejazdy dla kierowców w poniedziałek, 12 lutego.

Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu Kolejami Śląskimi wystarczy podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji akcji, w tym roku nie trzeba być właścicielem pojazdu. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą. Bezpłatne przejazdy obowiązują na całej sieci Kolei Śląskich, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki – Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec – Zakopane.

Możliwość bezpłatnych przejazdów będzie obowiązywać przez cały dzień – od godziny 00:01 do 24:00. O ewentualnym przedłużeniu akcji Koleje poinformują oddzielnym komunikatem na swojej stronie internetowej.

Czytaj więcej