Czytasz: Smog atakuje! Katowice z najgorszym powietrzem na świecie!

Smog atakuje! Katowice z najgorszym powietrzem na świecie!

- Smog znów atakuje! - ostrzegają organizacje ekologiczne. Sprawdźcie, gdzie w poniedziałek jest najgorzej.

Temperatura powietrza znów spadła, a to oznacza powrót smogu i fatalną jakość powietrza. Katowice, wg strony airvisual.com analizującej jakość powietrza były dziś w pewnym momencie najbardziej zanieczyszczonym miastem świata, wyprzedzając indyjską Kolkatę i pakistański Lahaur, miasta słynące z olbrzymiego problemu z jakością powietrza.

Gdzie dziś lepiej zostać w domu?

Teraz jest już lepiej, ale jedynie nieznacznie. Miasto wprawdzie zniknęło z światowego rankingu top 10, ale normy pozostały przekroczone tak czy owak. Wśród 10. najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce utrzymuje się natomiast Jaworzno. W rankingu światowym wysokie pozycje okupują zarówno Kraków jak i Warszawa.

Smog zabija

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje: skażenie środowiska naturalnego jest przyczyną 15–20 proc. wszystkich przedwczesnych zgonów. A według Raportu Europejskiej Agencji Środowiska, w 2013 roku w 41 europejskich krajach tylko zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym przyczyniło się do przedwczesnej śmierci ponad 460 tysięcy osób. Czy teraz już wiecie, że smog zabija?

Lista szkodliwych substancji, powstających w wyniku naszej własnej działalności – głównie korzystania z domowych pieców węglowych, kominków, transportu samochodowego – jest bardzo długa.

Największym problemem wydaje się obecnie zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym, tlenkami azotu, tzw. ozonem troposferycznym, wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (głównie benzoalfapirenem) oraz dioksynami. To właśnie jest ten smog, który zabija.

Wszystko to wpływa negatywnie na stan zdrowia całej populacji. Dlatego właśnie ustala się normy dopuszczalnego zanieczyszczenia powietrza, których przekroczenie zobowiązuje do podejmowania określonych działań, takich jak m.in. ogłaszanie ostrzeżeń i alarmów dla mieszkańców danego terenu.

Czytaj więcej