Czytasz: Śmietnik pod kontrolą! Uważaj na to, co wyrzucasz

Śmietnik pod kontrolą! Uważaj na to, co wyrzucasz

"Mieszkańcy deklarowali, że będą segregować odpady, ale tak się nie dzieje". Teraz czekają ich kontrole

Plastikowe nogi manekinów, zużyte baterie, farby i rozpuszczalniki – to tylko kilka przykładów śmieci, które, choć nie powinny, znalazły się w pojemnikach na zmieszane odpady - informuję władze miasta.

- Ja nie segreguję śmieci, bo i tak potem trafiają na jedno wysypisko. A ja mam mieć w domu kilka worków albo pojemników? Nie widzę sensu - mówi Rafał z Chorzowa.

Ale Katarzyna Kućmierz z Urzędu Miasta w Chorzowie, wyjaśnia, że to nie tak.

- Śmieci trafiają na specjalną instalację na wysypisku, gdzie są dosegregowywane, czyli doczyszczane. Są pakowane w osobne paczki: szkło, plastik, czy makulatura. Niektórym może się wydawać, że są mieszane, bo trafiają z pojemników do siatki w śmieciarce, która jest przezroczysta, ale jest ona wewnątrz przedzielona, więc śmieci trafiają do odpowiednich komór.

Śmietniki pod kontrolą...ekokontrolą

W Chorzowie segregowanie śmieci zapowiedziało niemal 90 proc. mieszkańców. Niestety deklaracji nie potwierdzają wyniki morfologii odpadów komunalnych. Mimo licznych akcji informacyjnych, pikników ekologicznych i bezpłatnych kalendarzy z rozpiską wywozu odpadów, duża część mieszkańców nadal nie segreguje odpadów.

Mieszkańcy deklarowali, że będą segregować odpady, ale tak się nie dzieje, a przecież ponoszą niższą kwotę opłaty za odbiór odpadów – mówi Katarzyna Kućmierz.

Chorzów rozpoczął więc drugi etap tzw. „reformy śmieciowej”. Na mieście pojawiły się plakaty informujące o akcji, informacja przekazana została także zarządcom wspólnot. Po zakończeniu etapu informacyjnego, na pojemnikach pojawią się kolorowe naklejki.

ekopatrol w Chorzowie
fot. UM Chorzów

 Zielone i pomarańczowe naklejki

- Wkrótce naliczane będą także kary za niesegregowanie. Jeżeli w kontenerach na zmieszane odpady będą znajdować się surowce wtórne (które mogły zostać wysegregowane i wrzucone do kolorowych pojemników), to pojawi się na nich pomarańczowa naklejka ostrzegawcza.

To znak, że brak segregacji został zauważony przez Urząd Miasta i w przyszłości dany pojemnik będzie pod uważniejszą kontrolą. Jeżeli ekopatrol nie znajdzie w pojemniku surowców wtórnych, to przyklei na nim naklejkę zieloną – wyjaśnia urzędniczka.

ekopatrol w Chorzowie
fot. UM Chorzów

Powtórna kontrola zawartości pojemników, zwłaszcza tych oklejonych pomarańczowymi – ostrzegawczymi naklejkami, nastąpi po około trzech tygodniach. Jeżeli pracownik nie zauważy poprawy i naklei drugą pomarańczową naklejkę, wówczas Urząd Miasta rozpocznie procedurę naliczenia na danego właściciela nieruchomości wyższej opłaty za odpady.

 

OBNIŻKA STAWKI ZA SEGREGOWANIE ODPADÓW

Na dodatkową zachętę planowana jest także obniżka stawki za segregowanie odpadów z 14 do 12 zł. Taki projekt uchwały Prezydent Andrzej Kotala złoży na najbliższej sesji Rady Miasta.

- Jeśli radni poprą mój pomysł, to różnica między opłatą za odbiór segregowanych i niesegregowanych odpadów wyniesie 8 zł. Mam nadzieję, że mieszkańcy włączą się w naszą akcję. Pamiętajmy, że segregując odpady, poświęcamy tej czynności tylko chwilę, a dbamy przy tym o środowisko, w którym będą żyły nasze dzieci - dodaje.

Co możemy wyrzucać do szarego pojemnika przeznaczonego na tzw. odpady zmieszane?

• pieluchy jednorazowe,
• podpaski,
• tłusty papier (np. po maśle),
• silikonowy koci żwirek,
• resztki mięsa, kości,
• zużyte chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe,
• rozbitą porcelanę,
• jednorazowe maszynki do golenia.

Do odpadów zmieszanych nie możemy wrzucać:

• odpadów niebezpiecznych: zużytych baterii, lekarstw, akumulatorów, świetlówek odpadów medycznych, opakowań po żrących chemikaliach,
• odpadów wielkogabarytowych
• elektroodpadów, czyli telewizorów, lodówek i innych urząd elektrycznych i elektronicznych.

Wymienione odpady niebezpieczne można oddać w punkcie PSZOK przy ul. Bytkowskiej 15 (pn-śr-pt 10:00-18:00, sobota 10:00- 16:00).

 

Czytaj więcej