Wszystko zaczęło się 70 lat temu. Dokładnie 20 marca 1948 roku, kiedy to ówczesna Rada Ministrów wydała Rozporządzenie powołujące Akademię Lekarską w Bytomiu z Wydziałem Lekarskim i Oddziałem Stomatologicznym. I chyba nikt nie wierzył wówczas, że uczelnia na swoim koncie uskłada całą serię przełomowych odkryć medycznych. Albo, że doczeka swoich 70 urodzin. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach z okazji okrągłej rocznicy podsumowuje swoją przeszłość.
- Początki nie były łatwe - wspomina prof. Przemysław Jałowiecki, aktualne rektor SUM. - W uczelniach medycznych z wielowiekową tradycją mówiono o nas wówczas z sarkazmem: „szkółka felczerów” (felczer miał niższe kompetencje niż lekarz i był pomocnikiem medycznym - przyp. red.). Jak pokazały kolejne lata to pejoratywne określenie okazało się zupełnie nieuprawnione - podkreśla pan profesor. Zaznacza, że uniwersytet zyskał na splendorze za sprawą wybitnych lekarzy i naukowców. Wielu z nich miało nie tylko znaczący udział w dorobku polskiej medycyny, ale też tej światowej.
Kogo z okazji swojego 70-lecia wspomina SUM? M.in. swój fenomen techniki operacyjnej – prof. Józefa Gasińskiego, twórcę szkoły gastroenterologii (i autora pierwszego podręcznika z tej materii) - prof. Kornela Gibińskiego, a także prof. Stefana Ślopka, który wynalazł szczepionkę przeciw durowi brzusznemu. Najgłośniej w historii uczelni zapisał się jednak prof. Zbigniew Religa. Nawet ci niewiązani z uniwersytetem wiedzą, że w 1985 roku dokonał niemożliwego. Przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce.
- Dzisiaj Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach także skupia nieprzeciętne indywidualności, wybitnych i znanych na całym świecie naukowców - podkreślają władze uczelni. I wspominają choćby ubiegły rok, który zaowocował dwoma ważnymi wyróżnieniami. - SUM jako jedyna medyczna uczelnia z Polski, został uwzględniony w ostatnim zestawieniu Academic Ranking of World Universities znanym jako Lista Szanghajska - mówi rektor uniwersytetu. Dodaje, że uczelnia dołączyła także do elitarnego grona instytucji, które uzyskały prestiżowe Logo HR Excellence in Research, nadawane przez Komisję Europejską instytucjom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową.
Współczesna baza kliniczna też mocno różni się od tej sprzed 70 lat. Studenci korzystają m.in. z akceleratorów liniowych oraz Gamma Knife, specjalnego „noża”, który służący do leczenia zmian nowotworowych w mózgu.
Nowe technologie? Władze SUM przekonują, że mają ich więcej. Od 2012 roku żacy trenują na symulatorach, a w ubiegłym roku do przyjęcia na uczelnie przygotowują się za pomocą… aplikacji smarftonowej. Są też plany na przyszłość. Niedługo SUM stworzy sieć nowoczesnych laboratoriów specjalistycznych.
Aktualnie Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach prowadzi studia na 16 kierunkach w języku polskim i 9 w języku angielskim. Zatrudnia ok. 2400 pracowników i kształci ponad 10 000 studentów, w tym 500 obcokrajowców z 48 krajów świata. W ciągu 70 lat mury Uczelni opuściło ponad 40 tysięcy absolwentów, w tym także obywatele z USA, Tajwanu, Kanady, Indii, Nigerii i Pakistanu.
#RodzimyNaParkitce, czyli ojcowie zasadzili drzewa
Tak będzie wyglądał stadion Ruchu Chorzów!
Dni Miasta z gwiazdami. Kto wystąpi?
Katowicki budynek zachwyca. I walczy o ważną nagrodę
Tragiczny wypadek w Bytomiu. Kobieta nie żyje
Więcej na temat
#śląski uniwersytet medyczny #SUM #wydział lekarski #uczelnia medyczna #rektor SUM #70-lecie SUMPrzyszłe pielęgniarki będą się uczyć na symulatorze!
Pierwsze zajęcia rozpoczną się jeszcze w tym roku.Ta choroba zatacza coraz szersze kręgi
Jest główną przyczyną upośledzenia wzroku. - W dodatku liczba osób, które atakuje wzrasta – mówią śląscy lekarze.Okuliści z Katowic pionierami. Takiej operacji nikt w Polsce nie zrobił
Do tej pory nie było to możliwe. Teraz już jest. Okuliści z Ceglanej jako pierwsi w Polsce wszczepili nowatorską soczewkę wewnątrzgałkową.Śląscy naukowcy pracują nad leczeniem jaskry białkiem nieśmiertelności
Jaskra jest przewlekłą, neurodegeneracyjną chorobą powodującą uszkodzenie komórek zwojowych siatkówki oraz wyższych pięter drogi wzrokowej.Każde drzewko ma swoją wizytówkę przygotowaną specjalnie na tę okazję: z różową albo błękitną wstążeczką, imieniem dziecka i datą urodzenia.
Sweco Consulting to inżynier kontraktu budowy nowego stadionu Ruchu Chorzów.
Poznaj line-up tegorocznych Dni Miasta!
Robi wrażenie. Teraz siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego znalazła się gronie finalistów konkursu „Polityki”.
Teraz okoliczności i przebieg wypadku wyjaśniają bytomscy śledczy.
Masz kompleksy na punkcie swojego uśmiechu? Oddaj się w ręce specjalistów. Od dziś do soboty zajmą się tobą za darmo.