Czytasz: SM@RT FAMILY w Sosnowcu, czyli jak być bezpiecznym w sieci?

SM@RT FAMILY w Sosnowcu, czyli jak być bezpiecznym w sieci?

7 licealistów z VI Liceum im. Janusza Korczaka w Sosnowcu realizuje projekt o jednym z większych problemów dzisiejszego świata.

Mowa tu oczywiście o bezpieczeństwie w sieci oraz nadmiernym korzystaniu z internetu i telefonów przez dzieci i rodziców. 

Licealiści to: Łukasz Przybylik, Natalia Wróbel, Maciej Stachurski, Damian Stamburski, Weronika Pryciuk, Adam Sosnowski i Julia Stępień. Projekt jest ich dobrowolną, oddolną oraz wolontaryjną inicjatywą, w pełni przez nich wymyślony.  W zamian uczniowie zbiorą doświadczenie w prowadzeniu projektów. Będzie ono poświadczone certyfikatami od Platformy "Zwolnieni z Teorii", która udziela cennych wskazówek dot. planowania, realizacji czy zarządzania projektami.

Realizacja celów projektowych dzieli się na 3 etapy:
- warsztaty dla rodziców
- warsztaty dla dzieci
- strona Internetowa projektu

Pierwsze otwarte warsztaty dla rodziców odbyły się 9 maja i 10 maja w budynku Liceum Ogólnokształcącego Im. Janusza Korczaka w Sosnowcu. Głównym tematem na warsztatach było bezpieczeństwo w sieci - oszustwa, naciąganie, bankowość internetowa czy prywatność, ale również wgląd na aktywność oraz kontrola aktywności dzieci w internecie poprzez telefon lub komputer.

Kolejne warsztaty odbędą się 14 maja o godzinie 17.00 w Urzędzie Miasta Sosnowiec w Sali 221.

Dzięki nawiązanej współpracy z firmą Kaspersky twórcy projektu dają rodzicom możliwość: wyłączenia funkcji rozrywkowych (gry, facebook, youtube, itp.) z telefonu i komputera na czas szkoły czy odrabiania pracy domowej bez zbędnych kłótni. Oczywiście pozostawiając możliwość komunikowania się z dzieckiem ponieważ według licznych wywiadów rodzice nie chcą zabierać dzieciom telefonu do szkoły ze względu na brak możliwości kontaktowania się z dzieckiem w różnych sytuacjach. 

A to tylko mała część tego, co uczniowie mają do zaoferowania dzięki firmie Kaspersky. Oprócz tego rodzice mogą śledzić trendy internetowe, lokalizować dziecko kiedy to przebywa poza domem, śledzić jego aktywność oraz blokować dziecku aplikacje, które uznają za niestosowne.

Organizatorzy stworzyli stronę www.smartfamily.com.pl, gdzie będą umieszczane szczegółowe informacje odnośnie warsztatów i całego projektu. Pojawią się tam również poradniki konfiguracyjne oraz aktualności ze świata technologii.

Za uczestnictwo w warsztatach można uzyskać licencje na oprogramowanie Kaspersky. Warsztaty mają potrwać około pół godziny.

Na warsztatach dla dzieci zostaną zaprezentowane m.in zasady bezpieczeństwa w social mediach, wpływ uzależnienia od internetu, sposoby jak chronić swoją prywatność, rozpoznawanie oszustw oraz prawo w internecie (w stosunku do obelg, prawa autorskiego i konsekwencji).