Czytasz: Jorg i żaba z Katowic w koszulkach z napisem "Konstytucja" [AKTUALIZACJA]

Jorg i żaba z Katowic w koszulkach z napisem "Konstytucja" [AKTUALIZACJA]

Trwa ogólnopolska akcja KOD ubierania pomników.

Żaba i Jorg z "Konstytucją"

Pomniki odziane w "Konstytucję" pojawiły się i w woj. śląskim. Przystrojona została słynna żaba u wylotu ulicy Stawowej. Koszulkę dostał też pomnik Jorga, czyli Jerzego Ziętka przy Rondzie. W Tychach "Konstytucja" zawisła na pomniku Ryśka Riedla.

Koszulki z napisami "Konstytucja" pojawiły się w miastach całej Polski. To akcja działaczy KOD, która ma zwrócić uwagę na to, że prezydent Andrzej Duda łamie przysięgę. Chodzi o dochowanie wierności postanowieniom Konstytucji. - To także gest solidarności wobec osób, których za wieszania takich koszulek na pomnikach szukała policja - mówi Jarosław Marciniak z KOD.

fot. KOD

 

fot. Szara Jola/Twitter

"Władza nas nie zastraszy"

Podobnie jak w Katowicach jest w innych miastach kraju. - Władza nas nie zastraszy, nie przestaniemy upominać się o konstytucję - powiedziała Marta Kamińska z warmińsko-mazurskiego KOD-u. W Olsztynie przedstawiciele KOD ubrali w koszulki posągi "bab pruskich".

W Białymstoku, po podobnej akcji policjanci zjawili się u działacza KOD o świcie 6 sierpnia. - Zaczęli żonę straszyć, że ona w jakiś sposób mnie ukrywa – mówił Ryszard Filipiuk z Komitetu Obrony Demokracji. - To w ogóle jest jakiś absurd, że można zarzucać znieważenie pomnika przez zawieszenie Konstytucji - powiedział Stanisław Dembowski z Komitetu Obrony Demokracji w Białej Podlaskiej. 

wideo: TVN24/x-news