Czytasz: Służby usuwają szkody wyrządzone przez orkan

Służby usuwają szkody wyrządzone przez orkan

- Sytuacja z godziny na godzinę się poprawia - powiedział podczas briefingu prasowego w Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach wojewoda Jarosław Wieczorek.

W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach odbył się briefing z udziałem wojewody śląskiego. Jarosław Wieczorek oraz przedstawiciele służb kryzysowych podsumowali nocne interwencje oraz szkody, jakie wyrządził orkan Ksawery. 

- Obecnie wszystkie drogi wojewódzkie i powiatowe są przejezdne. 5 linii kolejowych jeszcze jest nieczynnych. W momencie kulminacyjnym mieliśmy 900 zdarzeń jednocześnie - poinformował komendant Państwowej Straży Pożarnej, Jacek Kleszczewski. 

Jak wynika z najnowszych informacji, od wczoraj do dzisiejszego poranka odnotowano 1098 zdarzeń związanych z silnymi wiatrami. 952 zdarzenia zostały zakończone. Straż pożarna cały czas usuwa szkody wyrządzone przez orkan. 

- W tej chwili sytuacja jest już ustabilizowana. Prognozy pogody są umiarkowane (...) wiatr w porywach jeszcze może być niebezpieczny, natomiast prognozujemy, że już nie tak jak poprzedniej nocy - komentował wojewoda.

Ksawery uszkodził 45 budynków mieszkalnych oraz 18 gospodarczych. Służby odnotowały 5 zerwanych dachów, 41 uszkodzonych pokryć i 17 uszkodzonych budynków. Ponadto, orkan zepsuł 857 wiatrołapów.

Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie częstochowskim (150) i cieszyńskim (55), Gliwicach (71), Katowicach (62), Kłobucku (72), Tarnowskich Górach (57) oraz w powiatach centralnej części województwa. 

Od wczoraj w działaniach wzięło udział 987 zastępów i 4508 ratowników PSP i OSP. 1582 ratowników pracowało 24 godziny na dobę. Podczas spotkania potwierdzono informacje o poszkodowanych. W czwartek ucierpiały 3 osoby (2 w Cieszynie, 1 w Gliwicach). Utrudnienia występowały również na kolei. 11 szlaków było zamkniętych. W Kobiórze (pow. pszczyński) ewakuowano 28 pasażerów z unieruchomionego pociągu relacji Katowice-Zwardoń.

Jeszcze dziś o godz. 11:00 odbędzie się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Po nim wojewoda pojedzie do Tarnowskich Gór i odwiedzi Przedszkole nr 12, gdzie wiatr zerwał poszycie dachu i uszkodził komin.

Czytaj więcej