Czytasz: Służba Więzienna pomaga Polakom na Ukrainie

Służba Więzienna pomaga Polakom na Ukrainie

20 kalendarzy konkursowych Służby Więziennej z serii limitowanej przekazał Dyrektor Okręgowy dla Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Kalendarze jeszcze przed Bożym Narodzeniem trafią razem z pomocą materialną Stowarzyszenia do Polaków mieszkających na Ukrainie w ramach akcji „Podziel się opłatkiem z seniorami na kresach”.

„Kocham Cię Polsko, czyli funkcjonariusz na wakacjach” – to pierwszy konkurs fotograficzny dla funkcjonariuszy Służby Więziennej zakończony wydaniem szczególnego kalendarza na rok 2018. Na 12 fotografiach znalazły się najpiękniejsze, zdaniem śląskich więzienników, miejsca będące celem ich podróży po Polsce.

„Tę namiastkę polskości chcieliśmy przekazać wraz ze świątecznymi życzeniami Polakom mieszkającym na Ukrainie” – mówi mjr Justyna Siedlecka, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach. Współpraca ze Stowarzyszeniem rozpoczęła się wiosną 2016r. „Dotąd w ramach pomocy przekazaliśmy prawie tonę żywności dla najbardziej potrzebujących Polaków żyjących na Ukrainie, materiały szkolne dla dzieci uczących się w polskich szkołach sobotnich czy kilkaset zniczy w ramach akcji „Podaruj znicz na Kresy”. Ta dzisiejsza bożonarodzeniowa pomoc jest może nietypowa, ale w naszym przekonaniu równie ważna. Zresztą otrzymaliśmy informację od Stowarzyszenia, że kalendarze są również bardzo potrzebne”.

Akcję „Podziel się opłatkiem z seniorami na kresach” organizuje Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Katowicach wspólnie z Oddziałem Rejonowym PCK w Bytomiu i prezydentem Bytomia.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” jest organizacją pozarządową powołaną w lutym 1990 roku z inicjatywy marszałka Senatu RP pierwszej kadencji prof. Andrzeja Stelmachowskiego. Zajmuje się m.in. wspomaganiem i prowadzeniem wszechstronnej współpracy Polonii oraz Polaków z zagranicy z Ojczyzną w dziedzinach oświaty, nauki, kultury, religii, gospodarki, turystyki i sportu oraz działaniem na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju. „Wspólnota Polska” wspiera struktury związków Polaków na Wschodzie i organizacje polonijne w świecie. Pomaga szkołom polonijnym, zespołom artystycznym, redakcjom mediów polonijnych, klubom sportowym, drużynom harcerskim, parafiom oraz świadczy pomoc charytatywną.

Tekst: mjr Justyna Siedlecka

Zdj.: Służba Więzienna

Czytaj więcej

Komentarze
To cię zainteresuje