Czytasz: Słowa uznania dla dzielnej Soni

Słowa uznania dla dzielnej Soni

Uratowała życie sąsiadce.

W połowie grudnia Polskę obiegła wieść o 8-letniej Soni Studnickiej, która uratowała życie swojej sąsiadce. Dziewczynka, widząc leżącą, nieprzytomną kobietę, najpierw sprawdziła, czy oddycha, a potem wezwała pogotowie. Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura osobiście pogratulował młodej bohaterce, wręczając w obecności kolegów i koleżanek z klasy 3 c Szkoły Podstawowej nr 1 list gratulacyjny i upominki.

Skąd Sonia wiedziała, co robić? - Mama mi powiedziała. Najpierw trzeba sprawdzić, czy człowiek oddycha – można przyłożyć głowę do nosa czy buzi. Ta pani oddychała dosyć głośno. A jeśli człowiek nie oddycha, trzeba zrobić 30 ucisków i dwa oddechy – wyjaśnia dziewczynka, dodając – Ważne, by zachować spokój.

Ośmiolatka wykazała się dużym opanowaniem i profesjonalizmem. Doceniając odwagę dziewczynki Burmistrz Cieszyna w liście gratulacyjnym napisał między innymi:

„Mam zaszczyt i przyjemność złożyć na Twoje ręce wyrazy szczerego uznania i podziękowania za okazanie bezinteresownej pomocy oraz godną naśladowania postawę wobec potrzebującego człowieka, która powinna być wzorem i przykładem dla innych osób.

Bardzo ważne jest to, abyśmy zawsze reagowali właściwie. Ty pokazałaś, że nikomu z nas nie wolno przejść obojętnie w takiej sytuacji i mimo młodego wieku wykazałaś się wielką dojrzałością. Twoja odwaga, opanowanie i profesjonalizm zasługują na pochwałę i nas dorosłych przepełniają dumą.

Droga Soniu, Wisława Szymborska mawiała „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”- Ty zdałaś tę próbę celująco. Gratulując Ci postawy, pragnę złożyć podziękowania również na ręce Twoich Rodziców, którzy wychowali wspaniałego, wartościowego i odważnego młodego człowieka...”.

Czytaj więcej