Czytasz: Słowa katowickiego arcybiskupa spodobają się PiS?

Słowa katowickiego arcybiskupa spodobają się PiS?

Abp Skworc w Nowy Rok o migrantach i uchodźcach.


W pierwszym dniu Nowego Roku szczególnie prosimy o łaskę i dar pokoju – napisał metropolita katowicki abp Wiktor Skworc w słowie z okazji obchodzonej w poniedziałek przez Kościół uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki. Wskazał, że chrześcijańskim obowiązkiem jest pomoc migrantom i uchodźcom.

„Razem z papieżem Franciszkiem wspominamy ponad 250 mln migrantów na świecie, z których 22 mln stanowią uchodźcy. Uchodźcy - jak stwierdził Benedykt XVI - to mężczyźni i kobiety, dzieci, młodzież, osoby w podeszłym wieku, którzy szukają miejsca, gdzie mogliby żyć w pokoju. Aby je znaleźć, wielu z nich jest gotowych ryzykować życie w podróży, która w wielu przypadkach jest długa i niebezpieczna, znosić trudy i cierpienia, pokonywać druty kolczaste i mury wzniesione po to, by trzymać ich z dala od tego celu” – napisał arcybiskup.

 Abp. Skworc przypomniał, że 14 stycznia Kościół będzie obchodził Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Z tej okazji papież Franciszek ogłosił orędzie pt. „Przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców”.

 „Po tych słowach, które brzmią jak program, naszym chrześcijańskim obowiązkiem jest czynić to, co możliwe. A możliwe jest udzielanie uchodźcom modlitewnego wsparcia i materialnej pomocy w ramach działań Caritas Polska i Fundacji Papieskiej +Kościół w potrzebie+, które pomagają w środowiskach uchodźców w ich zagrożonych ojczyznach lub w krajach aktualnego przebywania” – czytamy w słowie metropolity katowickiego.

 Niedawno wszystkie parafie archidiecezji katowickiej włączyły się w program pomocowy Caritas „Rodzina Rodzinie”, działający na rzecz rodzin w Syrii.

„Aktualnie – jako Kościół na Górnym Śląsku – zamierzamy zaangażować się w pomoc dzieciom w syryjskim Aleppo” – zadeklarował arcybiskup.

 Poniedziałkowa uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi obchodzona jest także jako Światowy Dzień Pokoju. Abp Skworc przywołał orędzie papieża Franciszka rozpoczynające się słowami: „Pokój wszystkim ludziom i narodom ziemi!”.

 „Są to życzenia tego, co jest głębokim pragnieniem wszystkich ludzi i wszystkich narodów (…). Przyjmijmy je z otwartością w tym pierwszym dniu roku 2018! Niech pokój napełni nasze serca, rodziny, parafie, Ojczyznę i naszą Ojcowiznę. Módlmy się dziś wszyscy, aby dar pokoju stawał się udziałem całej ludzkiej rodziny” – napisał metropolita katowicki.

 W poniedziałek w parafiach archidiecezji katowickiej zbierane są datki na rzecz Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. „Nade wszystko instytucja ta potrzebuje naszego modlitewnego wsparcia, aby prowadzona w mocy Ducha Świętego formowała kolejne pokolenia ofiarnych duszpasterzy do posługi wspólnocie Kościoła. Potrzebuje też nowych powołanych do tej posługi” – podkreślił arcybiskup, dziękując za wsparcie udzielane seminarium.

 Abp Skworc nawiązał też do obchodzonej 6 stycznia uroczystości Objawienia Pańskiego, kiedy w wielu miastach organizowane są Orszaki Trzech Króli. „Zapraszam do wyjścia na drogi archidiecezji katowickiej, aby śpiewać kolędy i manifestować radość z bliskości Boga, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia i został objawiony narodom. Niech ta procesja, symboliczne włączenie się w Orszak Trzech Króli, umocni wierzących, zbliży do Kościoła tych, którzy się od niego oddalili, pomoże znaleźć Boga tym, którzy go szukają” – zachęcał arcybiskup.

 Składając noworoczne życzenia metropolita katowicki napisał m.in. by „czas Nowego Roku 2018 był naznaczony działaniem Ducha Świętego, jego darami i owocami jego przemieniającej obecności: miłością, radością, pokojem, cierpliwością, uprzejmością, dobrocią, wiernością, łagodnością, opanowaniem”. (PAP)

 autor: Marek Błoński

Czytaj więcej