Czytasz: Słoniątka są już w śląskim zoo!

Słoniątka są już w śląskim zoo!

Na „dzień dobry” był prysznic i chrupiące marchewki. Scott i Ned, dwa słoniątka z Londynu, we czwartek rano przyjechały do zoo w Chorzowie.

Długa droga słoni do śląskiego zoo

Podróż nie była łatwa. Słoniątka przejechały setki kilometrów w specjalnych kontenerach umieszczonych na pace tira. Po przebyciu tysiąca kilometrów była przerwa w Niemczech. Stamtąd trafiły już prosto do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. - Czekaliśmy na nie z niecierpliwością – przyznała Jolanta Kopiec, dyrektorka chorzowskiego zoo.

Zobaczcie więcej zdjęć w poniższej galerii.

Nieśmiało z kontenera

Potężny dźwig umieścił kontenery na przygotowanym wcześniej wybiegu. Pierwszy pojawił się młodszy słoń indyjski – 5-letni Scott. Z opuszczeniem kontenera transportowego nieco się ociągał. Z pomocą brytyjskich opiekunów, po kilkunastu minutach udało się wreszcie wprowadzić go do wewnętrznego boksu. Z 6-letnim Nedem nie było już problemu. Od razu zyskał zresztą statut „hulaki”. Wesoło machał trąbą i przyglądał się nowemu otoczeniu. Potem był prysznic i poczęstunek. Słoniki chrupały marchewki i jabłka, aż im się uszy trzęsły.

Ze słoniątkami tylko po angielsku

O słonie przedszkolaki, jak mówiła o najnowszych mieszkańcach chorzowskiego zoo jego dyrektorka, śląski ogród walczył od wielu miesięcy z holenderską jednostką.

- Okazało się jednak, że trafią do nas, bo mamy lepsze warunki – Jolanta Kopiec  nie ukrywa zadowolenia. Zdradzała jednak, że ani Scott ani Ned nie zostaną z nami do końca. - Słonie trafiają od zoo do zoo w ramach programu rozrodczego. Gdy osiągną pełnoletność, czyli za jakieś 6,7 lat, pojadą dalej do samic w innych placówkach – tłumaczyła dyrektorka. Wyjaśniła, że śląskie zoo otrzymało je bezpłatnie, zapłacić musiało jedynie za transport – 50 tys zł.

Słoniki

 

Oba słoniątka urodziły się w Londynie i jak przystało na Brytyjczyków, mówią...tylko po angielsku. - Nie chcemy uczyć ich komend po polsku, skoro za kilka lat trafią gdzie indziej – przyznawała Kopiec. Na oficjalne powitanie Scotta i Neda zaprasza na najbliższą sobotę ( w godz. 10-14). Będzie się można dowiedzieć więcej na temat słoniątek, a maluchy dostaną kosz z owocami na powitanie. 

Czytaj więcej