Czytasz: Śledztwo ws. budowy Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej internetu

Śledztwo ws. budowy Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej internetu

Policja i prokuratura badają, czy nie doszło do wyłudzenia 16 mln złotych unijnej dotacji.


Policja i prokuratura badają, czy nie doszło do poświadczenia nieprawdy w dokumentach i wyłudzenia na tej podstawie 16 mln zł unijnej dotacji przy okazji budowy Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej internetu.

Śledztwo w tej sprawie zainicjowało CBA, które kontrolowało urzędy marszałkowskie w całym kraju.

Budowę sieci koordynowała wojewódzka jednostka – Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego (ŚCSI). W ocenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, projekt został zrealizowany należycie.

Informację o tym, że prowadzone jest postępowanie w tej sprawie, potwierdziła w czwartek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek. "Śledztwo dotyczy poświadczenia nieprawdy w dokumentach – protokołach odbiorów prac, które w rzeczywistości nie zostały wykonane. Sprawdzamy, czy na skutek przedłożenia tych dokumentów wyłudzono 16 mln zł dotacji unijnej" - powiedziała prokurator.

Nikomu dotychczas nie przedstawiono zarzutów. Policjanci z komendy wojewódzkiej w Katowicach na zlecenie prokuratury przesłuchują świadków i analizują dokumenty. Postępowanie zostało przedłużone do 2 lutego.

Zawiadomienie CBA dotyczyło podejrzenia poświadczenia nieprawdy w protokołach odbioru inwestycji przez przedstawicieli ŚCSI oraz inne osoby, które następnie zostały złożone wraz z wnioskiem o wypłatę dotacji unijnej, a także wyłudzenia 16 mln zł dotacji unijnej oraz prowadzenia robót budowlanych bez zezwolenia.

Beneficjentem kontraktu było Województwo Śląskie, a jego realizacja została powierzona ŚCSI, które następnie zawarło z jednym podmiotów umowę na wybudowanie, a z drugim na nadzór nad inwestycją.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, odpowiadając na pytania PAP w tej sprawie, przekazali, że po zastrzeżeniach CBA zlecone zostało szczegółowe wyjaśnienie realizacji projektu.

"W rezultacie podjętych wszechstronnych i kompleksowych analiz ustalono, że ŚCSI należycie zrealizowało projekt pn. Śląska Regionalna Sieć Szkieletowa" - powiedział PAP dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Marszałkowskim Maciej Gramatyka. "CBA inaczej oceniło sytuację i skierowało zawiadomienie do prokuratury, zaś sprawa jest przedmiotem postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach. Województwo Śląskie w ramach tego postępowania występuje jako pokrzywdzony" - dodał.

Gramatyka zaznaczył, kontrola CBA trwała 9 miesięcy. W tym czasie funkcjonariusze badali udzielanie wsparcia finansowego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013, w tym cztery projekty, których beneficjentem było Województwo Śląskie.

"Kontrolujący analizowali bardzo obszerną tematykę, łącznie przekazano funkcjonariuszom CBA materiały mieszczące się w 19 tomach akt, na 56 płytach CD i pen drive. Na podstawie zgromadzonego materiału nie stwierdzono uchybień i nieprawidłowości w funkcjonowaniu Urzędu Marszałkowskiego" - podkreślił Gramatyka i potwierdził, że w protokole kontroli zawarte były jednak zastrzeżenia dotyczące części projektu dotyczącego sieci szkieletowej, zrealizowanej przez SCSI.

Po zakończeniu kontroli marszałek woj. śląskiego skorzystał z prawa do odmowy podpisania protokołu. Uznał, że w siedmiodniowym terminie nie było możliwe rzetelne odniesienie się do zastrzeżeń CBA. Równolegle zlecone zostały szczegółowe wyjaśnienia dotyczące realizacji projektu, ze zwróceniem uwagi na okoliczności budzące zastrzeżenia biura.

CBA, które zakończyło kontrolę urzędów marszałkowskich, podało, że sprawdziło 98 projektów wartych ponad 4,3 mld zł. W wyniku kontroli zakwestionowano dotacje na nie mniej niż 18 mln zł i udaremniono próby uzyskania kolejnych na przynajmniej 26 mln zł.

Liczącą 462 km Śląską Regionalną Sieć Szkieletową przekazano zewnętrznemu operatorowi na początku 2016 r. Inwestycja miała dostarczyć internet do tych rejonów województwa, w których występowały białe plamy, i tym samym zapobiegać tzw. wykluczeniu cyfrowemu części mieszkańców.

Sieć budowano w dwóch częściach – na północny i południu województwa. W terenie jej główne węzły powstały m.in. w Tarnowskich Górach, Lublińcu, Kłobucku, Częstochowie, Myszkowie, Zawierciu, Dąbrowie Górniczej, a także w południowej części regionu, m.in.: w Tychach, Pszczynie, Bielsku-Białej, Żywcu, Cieszynie, Żorach, Jastrzębiu-Zdroju, Cieszynie, Wodzisławiu Śląskim, Raciborzu i Rybniku.

Przed realizacją projektu notyfikowano go w Komisji Europejskiej – ze względu na występowanie pomocy publicznej. Partnerami przedsięwzięcia stały się Lasy Państwowe oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach, na terenach których powstawała część infrastruktury.

Całkowita wartość unijnego projektu budowy Śląskiej Regionalnej Sieci Szkieletowej wyniosła 58,8 mln zł, z czego 85 proc. to środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013.(PAP)

autorzy: Krzysztof Konopka, Mateusz Babak

Czytaj więcej