Czytasz: Ślązakiem jestem z wyboru

Ślązakiem jestem z wyboru

- Kultura śląska jest oryginalna i jedyna na świecie. Musi przetrwać – mówi Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez.

„Kiedy umrze ślonsko godka”? Pod takim hasłem odbyła się pierwsza debata organizowana przez Nowoczesną, która chce uznania śląskiego za język regionalny. Debata do katowickiego Teatru Korez przyciągnęła tłumy. - Przyszli, bo język to dla nich bardzo ważna kwestia – powiedział Marcin Musiał z Nowoczesnej, który jest inicjatorem prac nad ustawą o języku śląskim.

W Chorzowie uczył się godki

Zapytaliśmy Mirosława Neinerta, czy ślonsko godka umrze.

- Myślę, że nie umrze. Kultura śląska jest tak oryginalna i jedyna na świecie, że musi przetrwać. I dopóki w tym miejscu żyją Ślązacy, a będą żyli, to będzie żyła godka ślonsko – mówi Neinert.

Aktor, reżyser i dyrektor Teatru Korez, urodził się w Nysie, ale od dziecka wychowywał na Górnym Śląsku. W Starym Chorzowie nauczył się godki i bez wahania mówi dziś o sobie „Ślązak z wyboru”.

Co zrobić, żeby ocalić śląską mowę? - Możemy godać! Wszędzie, w domach, urzędach. Najważniejsze, by język śląski był żywy, ciągle używany, prawdziwy. Wtedy będziemy dumni z tego języka i z ludzi, którzy się nim posługują – mówi dyrektor Korezu.

Co ważne, 13 lat temu na deskach teatru został wystawiony „Cholonek” Janoscha. Profesor Zbigniew Kadłubek powiedział, że śląski dla kultury zaczął się właśnie w Korezie.

- „Cholonek” ośmielił ludzi i pokazał, że śląskim nie tylko się mówi na co dzień, ale może być na scenie, w telewizji czy filmie. Nie jako ciekawostka, śmiesznostka, ale jako kultura wysoka – dodaje Neinert.

Będą jeszcze dwie debaty

Przed złożeniem projektu ustawy, który nada status języka regionalnego ślonskiej godce, odbędą się jeszcze dwie debaty w Rybniku. Zaplanowano je na jesień. Już teraz działają dyżury poselskie po śląsku. Posłanka Monika Rosa chce też stworzyć funkcję rzecznika społecznego, który działałby przy samorządach i rozdzielał pieniądze na inicjatywy związane z regionem.

Czytaj więcej