Czytasz: Ślązacy zaatakują "Górę Mordercę"

Ślązacy zaatakują "Górę Mordercę"

Jeszcze nikomu nie udało się stanąć zimą na drugim najwyższym szczycie świata. Czy Polacy zdobędą K2?

Drugi co do wysokości szczyt Ziemi i najwyższy szczyt Karakorum. K2 zwana jest też „Górą Mordercą”. Szczyt znajduje się na granicy Chin i Pakistanu.

To ostatni ośmiotysięcznik niezdobyty zimą.

Tym większa chrapka na to osiągnięcie, na zdobycie K2 tej zimy. Już niebawem polska wyprawa pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego spróbuje zaatakować szczyt. Do Karakorum ruszą w połowie grudnia i będą mieć na to czas do 20 marca.

Dlaczego szczyt jest tak niebezpieczny?

Trudności wspinaczkowe zaczynają się wysoko, ponad 8000 m n.p.m. Pogoda na K2 jest gorsza niż na Evereście. Zimą wiatr wieje tam z prędkością 120 km/h, a czasem jego siła sięga nawet 180 km/h. Występują jednak kilkunastogodzinne tzw. okna wiatrowe, podczas których wiatr wieje z prędkością mniejszą niż 60 km/h. Temperatura spada poniżej -50 stopni C.

Szczyt zdobyto w 1954 roku.

Pierwszą kobietą, która stanęła na wierzchołku K2 była Wanda Rutkiewicz. Stało się to w 1986 roku.

To był także najtragiczniejszy sezon w historii zdobywania góry. W katastrofie na K2 zginęło wtedy 13 osób. W 1995 roku zginęło tam 7, a w 2008 roku 11 himalaistów. W sumie życie straciło tam 80 wspinaczy. 

#K2dlaPolaków 

Zimowa Narodowa Wyprawa na K2 pod hasłem „#K2dlaPolaków” to będzie czwarte zimowe zdobywanie tej góry.

- Nie będzie prosto. Nie jest to góra łatwa. Zdajemy sobie z tego sprawę. Mamy dobrze przygotowany zespół i chcemy zdobyć K2 tej zimy – powiedział Krzysztof Wielicki, kierownik wyprawy.

Podczas zimowej wyprawy na K2, ekipa polskich himalaistów będzie wspinać się południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Basków, nazywaną też drogą Cesena. Prowadzi ona filarem między drogą Kukuczka-Piotrowski, a Żebrem Abruzzi – którym polscy himalaiści próbowali wchodzić latem 2016 roku – i łączy się z Żebrem Abruzzi na Ramieniu, między tzw. Czarną Piramidą i Szyjką.

Baza, z której ruszą himalaiści jest położona na wysokości 5150 m. Stąd droga prowadzi przez obóz 1 /5900m/, obóz 2 /6350m/ i obóz 3 /7000m/, aż do obozu IV, który został zaplanowany na tzw. ‘Ramieniu’ /8000m/, skąd nastąpi atak na szczyt – 8611 m n.p.m.

W wyprawie wezmą udział m.in. Janusz Gołąb z Gliwic, Adam Bielecki, Artur Małek i Marek Chmielarski z Tychów.

Wyprawa kosztować będzie ok. 1,2 mln zł. Sponsorują ją dwie spółki Skarbu Państwa oraz MSiT.

Czytaj więcej