Komentarz

Ślązacy konstruują satelitę. Będzie obserwował Bałtyk

Czechowickie centrum naukowe realizuje zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Tworzy projekt pierwszego satelity komercyjnego. Śląsk zaskoczy sektor kosmiczny?

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach od niespełna roku bierze aktywny udział w projekcie SAT-AIS-PL. Jego finałem będzie stworzenie pierwszego, przemysłowego satelity kosmicznego oraz infrastruktury naziemnej. Razem stworzą mały rodzimy system satelitarny.

cel? Bałtyk będzie bezpieczniejszy

Satelita powstanie ze stopów metali lekkich i kompozytów węglowych. - Mogę jedynie powiedzieć, że swoim zewnętrznym kształtem zbliżony będzie do sześcianu o wymiarach 50cm na 50 cm na 50 cm. Jego masa nie powinna przekroczyć 50 kilogramów - mówi Artur Łach, konstruktor ze Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego. Dodaje, że zadaniem satelity będzie monitorowanie ruchu statków na Bałtyku, przez co zwiększyć ma się bezpieczeństwo ruchu morskiego.

fot: ŚCNTPL

pierwsza Śląska duma w kosmosie

Śląski konstruktor zdradza, że w czechowickim centrum powstaje kompleksowy projekt satelity, trwają prace obliczeniowe, w przyszłości zaś instytucja przeprowadzi badania na gotowych już podzespołach satelity. - Nie wiadomo jeszcze, gdzie fizycznie będzie produkowany, ale mamy do tego predyspozycje i możliwości – zapewnia inżynier. Na pytanie który element satelity jest najtrudniejszy do zaprojektowania, wzrusza ramionami. - Trudno powiedzieć. Projekt jest złożony, myślę jednak, że będziemy z niego dumni - mówi Łach.

Pierwszy przemysłowy satelita z Polski w przestrzeń kosmiczną wystrzelony zostanie ok. 2020 roku.

Czytaj więcej

Napisz do autora m.nykiel@silesion.pl
Zmiana kategorii na: Karolinki 2017