Czytasz: Ślązacy konstruują satelitę. Będzie obserwował Bałtyk

Ślązacy konstruują satelitę. Będzie obserwował Bałtyk

Czechowickie centrum naukowe realizuje zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Tworzy projekt pierwszego satelity komercyjnego. Śląsk zaskoczy sektor kosmiczny?

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego z siedzibą w Czechowicach-Dziedzicach od niespełna roku bierze aktywny udział w projekcie SAT-AIS-PL. Jego finałem będzie stworzenie pierwszego, przemysłowego satelity kosmicznego oraz infrastruktury naziemnej. Razem stworzą mały rodzimy system satelitarny.

cel? Bałtyk będzie bezpieczniejszy

Satelita powstanie ze stopów metali lekkich i kompozytów węglowych. - Mogę jedynie powiedzieć, że swoim zewnętrznym kształtem zbliżony będzie do sześcianu o wymiarach 50cm na 50 cm na 50 cm. Jego masa nie powinna przekroczyć 50 kilogramów - mówi Artur Łach, konstruktor ze Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego. Dodaje, że zadaniem satelity będzie monitorowanie ruchu statków na Bałtyku, przez co zwiększyć ma się bezpieczeństwo ruchu morskiego.

fot: ŚCNTPL

pierwsza Śląska duma w kosmosie

Śląski konstruktor zdradza, że w czechowickim centrum powstaje kompleksowy projekt satelity, trwają prace obliczeniowe, w przyszłości zaś instytucja przeprowadzi badania na gotowych już podzespołach satelity. - Nie wiadomo jeszcze, gdzie fizycznie będzie produkowany, ale mamy do tego predyspozycje i możliwości – zapewnia inżynier. Na pytanie który element satelity jest najtrudniejszy do zaprojektowania, wzrusza ramionami. - Trudno powiedzieć. Projekt jest złożony, myślę jednak, że będziemy z niego dumni - mówi Łach.

Pierwszy przemysłowy satelita z Polski w przestrzeń kosmiczną wystrzelony zostanie ok. 2020 roku.

Czytaj więcej