Czytasz: Śląskie: Wciąż rośnie liczba chorych na żółtaczkę pokarmową

Śląskie: Wciąż rośnie liczba chorych na żółtaczkę pokarmową

W woj. śląskim wciąż sporym problemem jest wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Mimo że za nami niespełna miesiąc nowego roku, dane dotyczące liczby chorych na żółtaczkę pokarmową nie wyglądają dobrze. W 2019 roku stwierdzono już 53 przypadki zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Najgorzej jest w Częstochowie, tam aż u 33 osób stwierdzono tę chorobę.

Zła passa związana ze wzrostem zachorowalności w woj. śląskim na chorobę brudnych rąk rozpoczęła się w 2017 roku, wtedy stwierdzono 547 przypadków. Apogeum nastąpiło jednak w ubiegłym roku, kiedy było aż 810 chorych. Dla porównania, w 2015 roku stwierdzono jedynie 7 takich przypadków, a w 2016 roku - trzy.

Wirusowe zapalenie wątroby nazywane jest także żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. To schorzenie wywołane przez wirus A zapalenia wątroby. Do zakażenia może dojść poprzez:

  • spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga)
  • kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce)
  • kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informuje też o istnieniu szczepionki, która skutecznie chroni przed tą chorobą. Zgodnie z zaleceniami sanepidu szczepionka jest zalecana szczególnie:

  • osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i  pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A
  • osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.