Czytasz: CUDO w woj. śląskim. A będą dwa

CUDO w woj. śląskim. A będą dwa

Powstanie ono w Czechowicach-Dziedzicach i będzie czynne 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu

Przedstawiciele ponad 100 firm uczestniczyli w szkoleniach prowadzonych w woj. śląskim przez Służbę Celno-Skarbową m.in. na temat nowego modelu odpraw celnych. Z początkiem przyszłego roku w tym regionie ruszy bowiem kolejne Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO).

Powstanie ono w Czechowicach-Dziedzicach i będzie czynne 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu – zapowiedziała w poniedziałek Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Kmiecik podkreśliła, że zmiana organizacji odpraw celnych, szersze stosowanie nowoczesnych narzędzi i technologii oraz zwiększenie mobilności funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej pozwala dostosować się do potrzeb przedsiębiorców i jednocześnie skracać czas obsługi. "Jest to model zachodnioeuropejski, który tam doskonale już funkcjonuje" – dodała.

Kwestie te znalazły się wśród tematów szkoleń dla przedsiębiorców, jakie pracownicy Służby Celno-Skarbowej przeprowadzili w Rybniku, Bielsku-Białej, Częstochowie oraz Katowicach. Jak podała Kmiecik, uczestniczyli w nich przedstawiciele ponad 100 firm.

Spotkania zorganizowano w związku z powstaniem z początkiem stycznia przyszłego roku kolejnego w woj. śląskim Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO). Będzie to drugie takie miejsce po Tychach.

Dzięki temu narzędziu, przedsiębiorcy - po złożeniu zgłoszenia celnego w formie elektronicznej – mogą przedstawić towar do fizycznej kontroli w najdogodniejszym dla siebie miejscu. To ma pozwalać im zaoszczędzić czas i ograniczyć koszty.

Jak podała Kmiecik, w Centrum w Czechowicach-Dziedzicach, które ruszy 2 stycznia 2018 r., obsługiwane będą zgłoszenia celne składane w oddziałach celnych w Gliwicach, Raciborzu, Czechowicach-Dziedzicach oraz Żywcu.

- Dla wygody przedsiębiorców zgłoszenia w czechowickim CUDO będą obsługiwane całodobowo 7 dni w tygodniu – podała.

Pierwsze CUDO w woj. śląskim działa od 2015 r. w Tychach. Zgodnie z nowym modelem odpraw, będzie ono obsługiwało zgłoszenia celne składane w oddziałach celnych w Chorzowie, Tychach, Sławkowie oraz Częstochowie. Godziny pracy tyskiego CUDO nie ulegną zmianie – od poniedziałku do soboty w godz. 7.15–19.15.

Pod koniec października Ministerstwo Finansów poinformowało, że Krajowa Administracja Skarbowa planuje rozszerzenie stosowania instytucji Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw na wszystkie oddziały celne wewnętrzne.(PAP)

autor: Agnieszka Kliks-Pudlik

edytor: Dorota Skrobisz

Czytaj więcej