Czytasz: Pomoc dla rodziny zastępczej, której dom uszkodziła nawałnica

Pomoc dla rodziny zastępczej, której dom uszkodziła nawałnica

W wyniku huraganu w lipcu 2017 roku najbardziej ucierpiała południowa część regionu.

Rodzina zastępcza z Kuźni Raciborskiej, poszkodowana w wyniku ubiegłorocznej nawałnicy, otrzyma z budżetu woj. śląskiego ponad 22 tys. zł na remont domu. Radni śląskiego sejmiku przyjęli w poniedziałek uchwałę w sprawie przekazania pomocy finansowej.

7 lipca 2017 r. nad częścią woj. śląskiego przeszła potężna nawałnica i towarzysząca jej miejscami trąba powietrzna. W wyniku huraganu najbardziej ucierpiała południowa część regionu, gdzie m.in. zniszczonych zostało kilkadziesiąt dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych. Ucierpiały również lasy, szczególnie w pow. raciborskim.

Huragan w obiektywie. Straszny i fotogeniczny

Skutki żywiołu dotknęły też Sylwię i Aleksandra z Kuźni Raciborskiej, którzy od 17 lat pełnią funkcję zawodowej rodziny zastępczej. Obecnie pod ich opieką jest czworo niepełnosprawnych dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Silny wiatr zerwał dach w ich domu, a woda zalała pokoje, kuchnię, łazienkę i pralnię. Koszt niezbędnych prac i zakupów oszacowano na 22,3 tys. zł.

Przyznając rodzinie pomoc, samorząd woj. śląskiego wziął pod uwagę trudną sytuację życiową rodziców zastępczych oraz ich wychowanków. „Wsparcie samorządu województwa śląskiego dla poszkodowanej rodziny zastępczej przyczyni się do złagodzenia następstw tego zdarzenia oraz umożliwi dalszą opiekę nad niepełnosprawnymi wychowankami” - napisano w uzasadnieniu uchwały sejmiku.

Środki na ten cel zostaną zabezpieczone w budżecie woj. śląskiego na obecny rok i zostaną przekazane w formie dotacji celowej Starostwu Powiatowemu w Raciborzu. Pomoc zostanie wypłacona przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Raciborzu.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

Czytaj więcej