Czytasz: Śląskie neonazistki?
Nie tylko towarzyszą swoim partnerom zapatrzonym w ideologię faszystowską. Same są jej wiernymi wyznawczyniami.

Swastyki, heilowanie, czczenie Adolfa Hitlera i deklarowanie wierności Polsce. Wśród okrzyków „sieg heil” słychać jednak nie tylko męskie głosy. Co wśród neonazistów robią kobiety? 

"Za mundurem dziouchy sznurem”

Wypowiedź jednego z organizatorów „urodzin” przywódcy Trzeciej Rzeszy może wprowadzać w błąd. W materiale Superwizjera pada: "Za mundurem dziouchy sznurem”. Jednak panie nie tylko towarzyszą swoim partnerom zapatrzonym w ideologię faszystowską. Same są jej wiernymi wyznawczyniami. Tak było też w latach trzydziestych XXw. Wtedy za wpajanie ideologii odpowiadała hitlerowska propaganda. Jak to możliwe, że pomimo lekcji historii i prawnego zakazu propagowania faszyzmu w Polsce są ludzie, którzy wciąż jej ulegają? 

NAC - neonazistki
Dziewczęta ze Związku Dziewcząt Niemieckich w drodze na majówkę (źródło:. nac.gov.pl)

- Tutaj nie możemy dzielić ze względu na płeć. Równie stanowczo powinniśmy potępiać zachowania zarówno panów, jak i pań - ocenia radna RAŚ Aniela Jany.

 Śląskie neonazistki?

Można odnieść wrażenie, że dziewczyny w lasach pod Wodzisławiem wyłącznie piją piwo i stają do zdjęcia z uroczystych obchodów Adolfa Hitlera. Jednak zarzuty postawione w wyniku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach są dużo poważniejsze. "Publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów rocznicy urodzin przywódcy Rzeszy Niemieckiej Adolfa Hitlera, w trakcie których pochwalano i afirmowano jego rządy” miało dopuścić się pięciu mężczyzn i jedna kobieta. Dorota R. została zatrzymana w środę. Nie jest jednak jedyna.

Brutalna jak... kobieta 

Wiele kobiet III Rzeszy tłumaczyło, że partia NSDAP była dla nich substytutem rodziny. Były rozumiane, akceptowane i mogły być aktywne. W tym ruchu kobiety są równie brutalne jak mężczyźni. Czasem bywają nawet bardziej bezwzględne. Jak przyznał na antenie radia TOK FM jeden z autorów reportażu Bertold Kittel, najbardziej drastycznych fragmentów redakcja nie wyemitowała. Chodzi o słowa nawołujące do zabójstwa Donalda Tuska. Te, które znalazły się w materiale wypowiada liderka jednego z zespołów występujących na Festiwalu Orle Gniazdo. 

Duma i Nowoczesność

Superwizjer
kadr z reportażu Superwizjera, TVN24

Wszyscy zatrzymani w sprawie są członkami wodzisławskiego stowarzyszenia Duma i Nowoczesność. Na stronie internetowej w zakładce "o nas" znajdziemy dwie trzydziestolatki. W materiale dziennikarzy Superwizjera pojawiają się jako Malwina S. i Karolina O. Jak wynika z informacji na stronie, w organizacji odpowiedzialne są za finanse oraz kontakty z Urzędem Skarbowym czy KRS. Prywatnie zajmują się domem i rodziną. Jedna z nich zawodowo związana jest z branżą ubezpieczeń. Prokuratura jak dotąd nie wykazała ich udziału w propagowaniu zbrodniczej ideologii. Nie zdecydowały się jednak na usunięcie swojego wizerunku z witryny organizacji oskarżanej o propagowanie faszyzmu. Pewne zmiany na stronie jednak wprowadzono. Zawisły na niej „podziękowania” dla autorów reportażu, który ujawnił aktywność neonazistów. Nie znajdziemy w nich słowa skruchy.

zrzut ekranu strony Duma i Nowoczesność
zrzut ekranu strony Duma i Nowoczesność

Czytaj więcej