Czytasz: "Śląskie morze" zamarzło! Tak wygląda jezioro w Goczałkowicach zimową porą [ZDJĘCIA]

"Śląskie morze" zamarzło! Tak wygląda jezioro w Goczałkowicach zimową porą [ZDJĘCIA]

"Śląskie morze" w zimowej odsłonie wygląda naprawdę pięknie. Zobaczcie sami!

Czy wiedzieliście o tym, że województwo śląskie ma... dostęp do morza? Wiele osób w naszym regionie mianem śląskiego morza określa Jezioro w Goczałkowicach. To miejsce bardzo popularne wśród mieszkańców województwa, a także turystów, którzy spędzają tutaj czas na długich spacerach. 

Co istotne, Jezioro Goczałkowickie ma także bardzo ważną funkcję – rezerwuaru wody do picia dla mieszkańców naszego regionu.

Jezioro w Goczałkowicach pod grubą taflą lodu

Z początkiem stycznia, śląskie morze zostało pokryte grubą warstwą lodu. Czy mieszkańcy, dla których czerpana jest stąd woda mają powody do obaw?

– Mimo że śląskie morze w Goczałkowicach pokryła już kilkucentymetrowa warstwa lodu, nic nie zagraża dostawom wody ani z Jeziora Goczałkowickiego, ani z głównego ujęcia w Czańcu na Sole, skąd czerpana jest woda dla półtora miliona mieszkańców aglomeracji śląskiej. – uspokaja Piotr Biernat, Rzecznik prasowy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A.

Ujęcie wody do picia dla mieszkańców woj. śląkiego znajduje się na bezpiecznej głębokości 9 metrów, podobnie jak to usytuowane w głównym nurcie Soły, jednej z najczystszych w kraju rzek górskich.

– Codziennie do Zakładu Uzdatniania Wody w Goczałkowicach, z jeziora dostarczonych jest ponad 7 tys. metrów sześciennych wody, a z Soły aż 153 tys. metrów sześciennych i do tej pory nie zanotowano żadnych utrudnień spowodowanych warunkami zimowymi. – dopowiada Piotr Biernat.

Rozciągające się na powierzchni 3.200 h śląskie morze to bowiem nie tylko największy rezerwuar wody do picia ale także jedyna tego typu w południowej części kraju oaza przyrody, gdzie swe gniazda ma kilkaset gatunków ptaków oraz gdzie znajduje się wyjątkowa roślinność wodna.

Zobaczcie jak wygląda zamarznięte Jezioro w Goczałkowicach

 

– Przyrodnicy i pracownicy GPW zauważyli, że skoro do tej pory nie wszystkie kormorany postanowiły odlecieć z Goczałkowic nad ciepłe rybnickie jezioro i to samo zrobiły żurawie zamieszkujące obrzeża jeziora, to-ich zdaniem- zima nie potrwa zbyt długo i obecna tafla lodu szybko może zniknąć. – podsumowuje Piotr Biernat, Rzecznik prasowy Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A.