Czytasz: Śląskie lektury dla dzieci i młodzieży. Kolejne propozycje

Śląskie lektury dla dzieci i młodzieży. Kolejne propozycje

Profesor Jan Malicki, dyrektor Biblioteki Śląskiej, wybiera książki związane ze Śląskiem, które mogłyby się znaleźć na liście lektur szkolnych.

Kiedyś dzieci czytały „Łyska z pokładu Idy” Morcinka. Dziś trudno szukać Ślązaków na liście lektur szkolnych. W przeciwieństwie do Kaszub. Powstała lista lektur podczas nauki języka regionalnego, w tym wypadku języka kaszubskiego. Śląsk nie ma tyle szczęścia.

Reforma edukacji ma położyć nacisk na historię i klasyczny kanon lektur. W szkole nie będzie się przerabiać książek, które pokazałyby historię Śląska. W spisie lektur pojawiają się jedynie nazwiska Alfreda Szklarskiego, autora serii przygód Tomka Wilmowskiego oraz Waldemara Cichonia, który stworzył serię przygód kota Cukierka.

Jan Malicki poleca

Książek, które pokazywałyby Śląsk, nie uwzględniono w edukacji szkolnej. Kogo na liście lektur widziałby prof. Jan Malicki?

- To dzieła związane z naszą, śląską twórczością – mówi Malicki.

- Najmłodszym polecałbym Kazimierza Szymeczko, który jest pisarzem i nauczycielem z Rudy Śląskiej – dodaje.

Szymeczko jest laureatem konkursu literackiego "Uwierz w siłę wyobraźni", ambasadorem polszczyzny literatury dziecięcej i młodzieżowej. Obecnie pracuje jako bibliotekarz. Profesor Malicki wybrał dwie powieści Szymeczko: „Czworo i kości” oraz „Tetrus”.

Młodzież powinna czytać Martę Fox

Starsza młodzież i licealiści powinni, zdaniem Malickiego, poznać twórczość Marty Fox. Pisarka mieszka w Katowicach. - Po „Tolkienach” Marta Fox była najchętniej czytywaną pisarką w naszym kraju – mówi profesor. Autorka porusza problemy młodzieży, związane z dojrzewaniem emocjonalnym, erotyką jak „Zuzanna nie istnieje” i współczesnymi realiami. Wybór napisanych przez Fox książek jest bardzo szeroki. Młodzież, zdaniem Malickiego, powinna przeczytać „Cafe Plotka” i „Plotkarskiego SMSa”. Opowiadają one o tym, co się dzieje, gdy w życiu nastolatki pojawia się telefon komórkowy. Bestsellerami Marty Fox są też godne polecenia „Paulina.doc” i „Magda.doc”.

- Nie może też zabraknąć poezji. A jednym z najciekawszych współczesnych twórców i zanurzonym w śląskości jest Krystian Gałuszka – mówi prof. Malicki. Poeta i dyrektor MBP w Rudzie Śląskiej tworzy po śląsku. Warto zwrócić uwagę na jego „Sagradę Familię, czyli Krótką rzecz o ojczyźnie” oraz „Wieczerzę wigilijną w Mieście Er”.

Nie ma klasyki, są uniwersalne książki

Malicki nie stawia na wielką klasykę, nie proponuje twórców nurtu wspomnieniowego. Nie stawia na książki, w których opowieść o Śląsku jest zanurzona w przeszłości i rozpamiętywaniu.

- Wzorcem niech będzie literatura, która ma walor uniwersalny, znakomita pod względem literackim i budująca wartości. Każda z moich propozycji jest zanurzona w sytuacji śląskiej, ale ma wymiar uniwersalny i może zaciekawić młodych czytelników – wyjaśnia prof. Malicki.

Rozpoczynamy dyskusję na temat lektur, w których bohaterem jest Śląsk, a które powinna poznać młodzież z naszego kraju. Komentujcie!

Czytaj więcej