Czytasz: Śląskie dusi się smogiem [wideo i zdjęcia]

Śląskie dusi się smogiem [wideo i zdjęcia]

00:30
To nie mgła. To zabójczy smog. Zobacz czym oddychasz!

Fatalna jakość powietrza w całym województwie. Lepiej zostać w domach. W Bielsku Białej norma pyłu zawieszonego PM 2,5 przekroczona jest aż o 372%, w Rybniku o 468%, w Tychach o 500%, w Częstochowie o 512%, a w Katowicach aż o 864%. Oddychanie takim powietrzem jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i dzieci oraz cierpiących na choroby serca. Wszelkie aktywności na zewnątrz są dzisiaj odradzane!

Wzbiliśmy się w niebo, żeby pokazać, jak czym dzisiaj oddychają mieszkańcy województwa śląskiego.

Po dobie lub dwóch od wystąpienia smogu, dzieci z Katowic i ościennych miast zaczynają kichać, kaszleć, nasilają się u nich objawy ze strony układu oddechowego - ustalili naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w pierwszych w kraju unikatowych badaniach dotyczących wpływu smogu na zdrowie dzieci. Cząstki pyłu PM10 i PM2,5 w ciągu minuty docierają przez krwiobieg do nerek, wątroby, mózgu i tkanek. Najmniejsze pyły (PM2,5 i mniejsze) przenikają łożysko, czterokrotnie podnosząc ryzyko wystąpienia później u dziecka astmy. Badania potwierdzają też, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza opóźnia rozwój intelektualny dzieci, powoduje problemy z pamięcią i koncentracją, niekiedy prowadzi do depresji.

Błękitne niebo przesłaniają gęste chmury smogu

Zgodnie z założeniami uchwały antysmogowej od 1 września 2017 roku nie można spalać paliw niskiej jakości takich, jak muły i flotokoncentraty. W piecach nie można palić także węglem brunatnym oraz wilgotnym drewnem. Efektów na razie nie widać.

 

Czytaj więcej