Czytasz: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na wystawę „Matki niepokornych”

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zaprasza na wystawę „Matki niepokornych”

"Matki niepokornych" to wystawa, w której zaprezentowano dwadzieścia sylwetek matek działaczy podziemia antykomunistycznego z lat 1981-1989.

W wystawie wykorzystano wywiady przeprowadzone przez dziennikarzy Jacka Liziniewicza i Wojciecha Muchę, a także archiwistkę Annę Wasilewską. Fotografie wykonał Konrad Falęcki.

Twórcami i pomysłodawcami są: Fundacja "Rodzice Szkole" oraz Archiwum Akt Nowych. Wystawa objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Wernisaż odbędzie się 22 stycznia w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności (Katowice, ul. Wincentego Pola 38). Prezentowana będzie do 16 lutego.

Jednym z zadań Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności jest prowadzenie ekspozycji, zwanej powszechnie Muzeum Izbą Pamięci Kopalni "Wujek".

Zwiedzanie Muzeum jest bezpłatne, a kustoszami są górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku w kopalni "Wujek": Antoni Gierlotka, Krzysztof Pluszczyk i Stanisław Płatek (przywódca strajku, ranny w czasie pacyfikacji, skazany na 4 lata więzienia).

Muzeum działa od 16 grudnia 2011 roku. Można je zwiedzać we wtorki i czwartki w godz. 9– 18, środy, piątki i soboty w godz. 9– 15.

Czytaj więcej