Czytasz: Pogotowie przeciwpowodziowe w woj. śląskim! (AKTUALIZACJA)

Pogotowie przeciwpowodziowe w woj. śląskim! (AKTUALIZACJA)

Straż pożarna od rana walczy z intensywnymi opadami. Rzeki w województwie przekraczają stany ostrzegawcze i alarmowe.

W ciągu ostatnich 24 godzin, straż pożarna interweniowała 149 razy. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło sytuacji w powiecie żywieckim, bielskim i cieszyńskim.

CZYTAJ TAKŻE: UWAGA! POGOTOWIE PRZECIWPOWODZIOWE W WOJ. ŚLĄSKIM

Strażacy podczas wezwań wypompowywali zalegającą wodę, usuwali połamane drzewa, zajmowali się czyszczeniem przepustów oraz sprawdzeniem poziomów cieków wodnych. Poranne interwencje zostały zakończone.

Do najowszych zgłoszeń należy zalana droga w powiecie żywieckim w miejscowości Jeleśnia. Woda zablokowała drogę powiatową na długości 50 m. Na miejscu jest już policja i organizuje objazdy.

fot. OSP Pewel Ślemieńska

Alarm powodziowy w woj. śląskim

Od wczoraj obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. W sumie na 24 wodowskazach przekroczone są stany ostrzegawcze i alarmowe. Najgroźniejsza sytuacja pojawia się w 7 miejscach, m.in. na Wiśle, w Skoczowie i Goczałkowicach, tam przekroczony został stan alarmowy.

Ostrzeżenia hydrologiczne

Jak wynika z informacji instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, stan wód w województwie śląskim układa się w strefie powyżej stanów alarmowych. Na naszym obrzeże obowiązuje strzeżenie hydrologiczne trzeciego - najwyższego stopnia.

Czytaj więcej